BRATISLAVA. Živnostníci, ktorí na podnikanie používajú súkromné auto, môžu zaplatiť štátu viac na daniach. Ministerstvo práce im totiž v polovici mája znížilo výšku náhrady, ktorú si môžu dať do nákladov pri pracovných cestách.
Malý podnikateľ si po novom môže znížiť daňový základ o 5,50 koruny za každý kilometer cesty, čo je o 70 halierov menej ako doteraz. Ak napríklad podnikateľ najazdí ročne 50tisíc kilometrov, rozdiel je už 35tisíc korún. Štátu tak na daniach zaplatí o 6650 korún viac.
Ministerstvo práce tvrdí, že je to preto, lebo sa znížili ceny motorových vozidiel a povinné zmluvné a havarijné poistenie zlacnelo.
Znížením náhrady sa však malým podnikateľom zvýši daňová povinnosť. Ak živnostník najazdí 40 000 kilometrov ročne, do nákladov si môže po novom dať o 28tisíc korún menej. Na dani z príjmu potom štátu zaplatí o 5320 korún viac.
Menej od zamestnávateľov dostanú aj pracovníci, ktorí na pracovnú cestu nepôjdu firemným autom, ale vlastným.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál nevedel povedať, o koľko sa touto úpravou môžu zvýšiť daňové príjmy štátneho rozpočtu.
Ministerstvo sa odvoláva na zákon
Živnostníkov táto zmena prekvapila. „Dotkne sa to najchudobnejších podnikateľov, ktorí si nemôžu kúpiť auto do firmy a touto cestou si účtujú výdavky a amortizáciu,“ povedala generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová. V paušálnej sume sú zahrnuté všetky náklady, ktoré súvisia s autom. Podnikateľ si už potom nemôže uplatňovať odpisy, náklady na opravy či poistenie auta.
Podľa Kromerovej je zarážajúce aj to, že zmena platí od 13. mája.
Ministerstvo tvrdí, že postupovalo podľa zákona o cestovných náhradách. V ňom je uvedené, že výška náhrad sa upravuje na základe údajov Štatistického úradu o indexe, ktorý zahŕňa ceny položiek spojených s nákupom a prevádzkou áut. Ak sa index zmení najmenej o desať percent, výška náhrady sa upraví. „V januári dosiahol tento index hodnotu 88 percent, čo je oproti základni o 12 bodov menej,“ argumentuje ministerstvo.
Podľa prezidenta Asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku základná sadzba, ktorú ministerstvo znížilo, nezohľadňuje rast cien služieb. „Nechápem, prečo to ministerstvo práce robí. Malým podnikateľom sa zvýši základ dane,“ povedal Sirotka.
Náhrady si uplatňuje iba živnostník, ktorý ide na pracovnú cestu vlastným autom. Podmienkou je aj to, že platí daňovému úradu daň z motorových vozidiel.
Ak živnostník prihlási auto na firmu a zaradí ho do majetku firmy, bude si naňho uplatňovať odpisy, opravy a všetky náklady, ktoré s jeho užívaním súvisia. „No ak ide na služobnú cestu so súkromným autom, podľa normovanej spotreby, uvedenej v technickom preukaze, vyúčtuje náhradu za spotrebu pohonných látok a ďalších 5,50 koruny za každý kilometer,“ povedala odborníčka na dane z poradenskej spoločnosti D.P.F. Mária Verešová. Súkromné autá sa vo väčších firmách nevyužívajú na pracovné účely vo významnom rozsahu. Firmám sa tak podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov znížia náklady na dopravu iba mierne. „Ministerstvo by skôr malo znížiť odvodové zaťaženie,“ povedal.
Ministerstvo financií nedokáže vyčísliť, o koľko sa zvýšia daňové príjmy štátu.
Náhrady za stravné šli hore
Ministerstvo zároveň zvýšilo náhrady za stravné. „Dôvodom je vývoj cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní,“ napísal rezort. Suma stravného je po novom 98 korún pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
Kliknite - obrázok zväčšíte.