RAJEC. Postaviť drevený supermarket s tisíc štvorcovými metrami predajnej plochy za 60 miliónov korún sa rozhodla slovenská pobočka britskej obchodnej siete Tesco. Bude v Rajci. Na stavbu obchodu v meste vzdialenom asi dvadsať kilometrov od Žiliny použijú prírodné materiály. Nosná i strešná konštrukcia budú z dreva, izolácia z ovčej vlny a lisovanej slamy. Náklady na jeho výstavbu budú o polovicu vyššie ako pri bežných predajniach.
Požiaru sa neobávajú
„Špecialitou tohto obchodu okrem konštrukcie budú aj nízke prevádzkové náklady,“ povedal projektový manažér spoločnosti Tesco Dušan Vávra. Solárna technika zabezpečí výrobu teplej vody, v predajni bude znížené osvetlenie, pohybové snímače na toaletách. Vykurovanie zabezpečí kondenzačný kotol, klimatizácia využije zemný kolektor, ktorým sa vzduch bude chladiť, prípadne ohrievať v podzemí supermarketu. Nový obchod má zamestnať 20 ľudí.
Napriek drevenej konštrukcii zvláštne protipožiarne opatrenia v predajni nepripravujú. „Keďže sme v otvorenom priestore, sú viacmenej štandardné,“ povedal Vávra. Obchod by mal byť hotový v septembri, jeho zariadenie bude štandardné. „Vzhľadom na zaťaženie nie je asi možné urobiť aj to z dreva,“ hovorí Vávra.
V Rajci sa vyrábajú aj populárne drevodomy. Pre Tesco je to prvý podobný projekt v strednej Európe, prípravu ďalších zatiaľ potvrdiť nevedia. „Uvažujeme o tom,“ povedal Vávra. Časť pozemkov v Rajci má Tesco podľa primátora mesta Jána Rybárika v dlhodobom prenájme, časť odkúpilo. S myšlienkou ekologickej predajne podľa neho prišiel reťazec.
Ekológovia: Len úprava
Tesco hovorí, že projekt je prvý, ktorý má znížiť emisie C02, ekológovia ho za zásadný nepovažujú. „Pozitívne je, že obchodný reťazec sa snaží robiť aspoň niečo pre životné prostredie. Je aj dobrým príkladom pre spotrebiteľov,“ povedal Ladislav Hegyi, koordinátor Spoločnosti priateľov zeme. Podľa neho však reťazce v konečnom dôsledku viac škodia, ako pomáhajú. „Limitujú malých obchodníkov a vytvárajú menej pracovných miest, než ich ničia,“ myslí si.