NEPJITO, BRATISLAVA. Barmská vojenská junta si sama nastavila pascu. V čase, keď žiada svet o pomoc po ničivom cyklóne Nargis, jej vypršala lehota na prepustenie líderky opozície Aung San Su Ťij. Generáli napriek pozornosti sveta neustupujú.
¶Ignorujú vlastné zákony
Symbol boja za slobodu a víťazka jediných demokratických volieb spred osemnástich rokov Su Ťij (63) je v domácom väzení nepretržite už päť rokov.
Junta tak od sobotňajšej polnoci porušuje barmské zákony, povedal jej americký právnik Jared Genser agentúre AP.
Cez víkend sa v Barme (oficiálne Mjanmarsko) skončila darcovská konferencia o pomoci Barme po cyklóne, o Su Ťij na nej nezaznelo ani slovo. Jej menu sa vyhol aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. „Dôležitejší ako politika sú teraz ľudia,“ povedal.
OSN podľa exilového barmského časopisu Irrawaddy vymenila život Su Ťij za prísľub pomoci bežným ľuďom.
O neuznanej premiérke z domáceho väzenia počuť stále menej. Informácie o tom, či cyklón zasiahol aj jej dom a Su Ťij stráži ešte viac vojakov, nik oficiálne nepotvrdil.
Odsúdená disidentka je tabu aj v okolitých ázijských krajinách. Kambodžské noviny, ktoré týždeň prinášali prílohu Burma Daily a zverejnili rozhovor so Su Ťij, miestna vláda hneď zakázala.
Stráca sa v troskách
Vojenská junta na ženu, ktorá prežila pokus o atentát a na návrh Václava Havla získala Nobelovu cenu za mier, vytiahla starú taktiku. Mlčanie a strach.
„Iba nechcú, aby zasahovala do vysokej politiky,“ povedal pre magazín Scoop thajský premiér a spojenec junty Samak Sundaravej. Fakt, že strávila väčšinu z posledných 19 rokov v zajatí, označil za úplne prirodzený.
