BRATISLAVA. Rodiny gamblerov sa v poslednom čase viac sťažujú na výherné automaty, hovoria slovenskí starostovia.
V roku 2005 hráči do automatov nahádzali viac ako 12 miliárd korún, minulý rok už viac ako 22 miliárd. Približne o tretinu z nich prišli.
Samosprávy musia prevádzkovateľom vydať licenciu na výherný prístroj, ak splnia zákonom stanovené podmienky. Poslanec Národnej rady Pavol Minárik chce preto zákon zmeniť.
Iba 310 ľudí na jeden automat
„Navrhujem, aby obec mohla všeobecne záväzným nariadením zakázať automaty na svojom území,“ hovorí Minárik. Okrem toho chce vytlačiť výherné prístroje len do herní.
Na Slovensku podľa Minárika pripadá na jeden automat iba 310 obyvateľov, čo je v porovnaní napríklad s Francúzskom, kde na jeden prístroj pripadá 18–tisíc ľudí, veľký nepomer.
„Kým v roku 2004 jeden obyvateľ Slovenska nahádzal do automatu zhruba tritisíc korún, o rok neskôr to bolo už 4200,“ hovorí tiež Minárik.
Z gamblerstva sa ľudia podľa neho liečia približne 50 dní.
Zákaz automatov chcú najmä manželky
„Mesto by malo byť subjektom, ktorý reguluje počet výherných prístrojov na svojom území,“ hovorí primátor Ružomberka Michal Slašťan. V poslednom čase podľa neho pribudlo sťažností obyvateľov mesta proti automatom.
Podobnú skúsenosť má aj Viera Krakovská, starostka Brusna pri Banskej Bystrici. „Zákazu automatov sa dožadovali najmä manželky, ktorých manželia v deň výplaty prehrali všetky peniaze.“
Celé rodiny sa tak podľa nej dostávali do hmotnej núdze. Poslanci obecného zastupiteľstva preto rozhodli, že v prevádzkach, ktoré patria obci, automaty nebudú.
Prednosta mestského úradu v Nových Zámkoch Peter Ágh hovorí, že v meste nezaznamenali protesty občanov proti automatom. Napriek tomu je za silnejšie právomoci samosprávy v tejto oblasti. „Teraz automaty totiž iba evidujeme.“
Marián Gašparec z generálneho riaditeľstva Daňového úradu tvrdí, že výherné prístroje lákajú najmä sociálne slabších ľudí a najviac sú rozšírené na juhu Slovenska.
Hazard vynáša a priťahuje
Automaty sú na Slovensku najrozšírenejším hazardom dostupným vo väčšine miest a obcí. Údaje sú za rok 2007.
počet výherných automatov: 19 039,
najviac hrali ľudia na juhu Nitrianskeho, Banskobystrického a Košického kraja, a v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou,
najčastejšie hrali ľudia s nižším vzdelaním,
automaty sú najčastejšie v pohostinstvách a baroch,
celkový vklad hráčov do automatov bol 22,5 miliardy korún,
hráči v automatoch nechali 7,7 miliardy korún,
podiel výhier na vkladoch: 65 percent.
Zdroj: daňové riaditeľstvo