Elitou môže byť len päť percent

Základné školy sa sťažovali, že im odchádzajú najlepší žiaci. Nový školský zákon preto reguluje počet žiakov osemročných gymnázií.

BRATISLAVA. Štvrtákov, ktorí chcú študovať na osemročných gymnáziách, čakajú na budúci týždeň prijímačky.

Dnes majú istotu, že ak testy spravia, v novom školskom roku z nich nebudú piataci, ale primáni. Sú poslednou generáciou, ktorá bude študovať podľa svojho želania a schopností.

O rok neskôr sa mnohým štvrtákom môže stať, že síce na prijímacích pohovoroch uspejú, ale na osemročné gymnázium sa nedostanú. Dôvodom bude, že sa nezmestili do kvóty, ktorú predpísalo ministerstvo škol­stva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reguláciu prináša zákon

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie prinesie nový školský zákon, ktorý začne platiť od septembra. Odvtedy bude platiť, že na osemročné gymnázium sa dostane len päť percent žiakov populačného ročníka.

„Je to scestné takto obmedzovať šancu dieťaťa študovať na osemročnom gymnáziu,“ myslí si Jaroslav Pecník, otec štvrtáka, ktorého o týždeň čakajú testy.

„Pokiaľ dieťa spĺňa predpoklady a úspešne spraví prijímačky, nevidím dôvod, prečo by nemohlo študovať, kde chce,“ hovorí.

Priznáva, že pred rokmi bolo v Bratislave štúdium na osemročnom gymnáziu skôr módnou záležitosťou. „Situácia sa už znormalizovala,“ tvrdí však. „Takéto štúdium už prestalo byť vecou prestíže rodičov a je dobrým pokračovaním pre žiakov, ktorí v učení zvládajú vyššie tempo.“

Problém veľkých miest

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem si predstaviť, kto a ako rodičom vysvetlí, že ich dieťa neprijmeme, lebo je už šieste percento,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky na osemročnom gymnáziu vo Zvolene Ivetta Vidová.

S reguláciou nesúhlasí, hoci jej školy sa priamo nedotkne. Zatiaľ nepredpokladá, že škola bude musieť otvárať menej tried, aby splnila kvótu. „Určite budú mať problém vo väč­ších mestách, kde je väčšia konkurencia,“ hovorí.

Riaditeľ bratislavského gymnázia Bílikova Milan Antala to potvrdil. V Bratislave, kde je zhruba dvadsať osemročných gymnázií, budú školy znižovať počet tried, a niektoré gymnáziá, o ktoré nebude záujem, možno aj zaniknú.

Na Bílikovej otvárajú ročne pre primánov tri triedy. „Záujem je pochopiteľný. Žije tu veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí chcú, aby sa aj ich deti pripravovali na vysokoškolské štúdium,“ hovorí Antala.

SkryťVypnúť reklamu

Spomína si, že keď pred sedemnástimi rokmi otvárali osemročné gymnázium medzi prvými v meste, prihlásilo sa naň zhruba 400 žiakov na dve triedy.

Ministerstvo vypočulo OECD

Ministerstvo školstva obmedzuje osemročné gymnáziá aj na základe výhrad Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Školám vyčíta, že narúšajú rovnosť šancí, spravodlivosť v prístupe ku vzdelaniu a negatívne ovplyvňujú kvalitu vzdelávania na základných školách.

V posledných rokoch sa to začalo prejavovať aj pri medzinárodnom testovaní deviatakov PISA. Väčšina riaditeľov základných škôl obhajovala zlé výsledky svojich žiakov tým, že im zo školy odišla elita. Horších žiakov tak nemá kto v triedach ťahať dopredu.

„Na osemročné gymnázium sa už dostanú aj takí, ktorí tam nemajú čo robiť,“ hovorí riaditeľ Základnej školy na Dubovej v Bratislave Dušan Kovačik. Tvrdí, že mu zo školy odchádzajú aj štvorkári, ktorým rodičia vybavia súkromné gymnáziá.

SkryťVypnúť reklamu

Problém nie je len v tom, že základné školy upadajú, ale že všetci študujú na gymnáziách a v Bratislave sa vytráca učňovské štúdium.

„O niekoľko rokov si murárov pôjdeme hľadať do Rakúska,“ hovorí Kovačik, ktorý aj preto obmedzenie osemročných škôl privítal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu