Mám zmluvu na čas určitý do 30.6. 2008. Pretože zamestnávateľ mi nenavrhol predĺženie zmluvy a dostal som výhodnejšiu pracovnú ponuku, rozhodol som sa, že u súčasnej firmy končím. Mám však ešte nárok na 12 dní dovolenky, ja by som ale radšej pracoval a dal si dovolenku preplatiť. Musím ohlásiť zamestnávateľovi, že mi končí zmluva, že plánujem odísť a vyčerpať si dovolenku? Alebo mi žiadny predpis nebráni pracovať až do konca a potom si dať dovolenku preplatiť?
Marián Galo,
Bratislava
„Pracovný pomer uzatvorený na čas určitý sa skončí uplynutím tohto času. Ak bol dohodnutý ako termín skončenia pracovného pomeru napríklad 30. jún 2008, skončí pracovný pomer v tento deň. V tomto prípade zamestnanec nie je povinný zamestnávateľovi oznamovať skončenie pracovného pomeru.
Pred uplynutím tejto lehoty je možné skončiť pracovný pomer len z dôvodov uvedených v Zákonníku práce a len tou formou, ktorú zákon na skončenie pracovného pomeru ustanovuje.
Skončenie pracovného pomeru zamestnancom je možné na základe dohody zamestnanca so zamestnávateľom, vtedy pracovný pomer končí dohodnutým dňom.
Zamestnanec môže skončiť pracovný pomer aj výpoveďou, v tom prípade mu však od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede začína plynúť výpovedná doba, počas ktorej je povinný pre zamestnávateľa naďalej vykonávať prácu. Zamestnanec môže skončiť pracovný pomer aj okamžite ale len z dôvodov ustanovených v zákone.
Ak zamestnanec nepostupoval pri skončení pracovného pomeru v súlade so zákonom, jeho pracovný pomer neskončil a zamestnávateľ má právo považovať jeho neprítomnosť v práci za absenciu.
Čerpanie dovolenky si neurčuje zamestnanec, podľa Zákonníka práce určuje čerpanie dovolenky zamestnávateľ.
V zmysle Zákonníka práce určuje zamestnávateľ dovolenku po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka.
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. V prípade, že zamestnanec končí pracovný pomer, záleží na rozhodnutí zamestnávateľa, či zamestnancovi poskytne dovolenku alebo či mu vyplatí náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku.
Podľa § 116 ods. 1 Zákonníka práce patrí zamestnancovi za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
V prípade, že by zamestnanec dovolenku nevyčerpal z dôvodu skončenia pracovného pomeru, má nárok na náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku a má mu byť poskytnutá tak ako ostatné nároky vyplývajúce z pracovného pomeru.
Autor: Ministerstvo práce, sociálnych vecí, rodiny SR