Pomôže práca v zahraničí človeku rýchlejšie zvládnuť cudzí jazyk?
„Veľa záleží na tom, kde človek pracuje, a či sa skutočne snaží naučiť hovoriť. Môžete byť zastrčená v kuchyni s 30 Poliakmi, nakupovať v hypermarkete a nemusíte po anglicky povedať ani slovo. Niektorí sú vonku aj tri roky a nenaučia sa nič. Samozrejme je dôležité aj to, ako ovládate jazyk pred príchodom do cudziny.“
A čo au-pair? Tam človek musí predsa používať jazyk denne.
„To tiež nemusí byť ideálne. Môžete sa starať o bábätko, ktoré ešte nerozpráva a s rodičmi prídete do styku len na chvíľu. Alebo hovoríte väčšinu času s trojročným dieťaťom - tak sa môže stať, že sa naučíte rozprávať na úrovni trojročného. Stretla som napríklad dievčinu, ktorá robila au-pair dva roky, ale nevie vôbec písať. Vie reagovať v bežných situáciách, s ktorými sa stretávala, keď sa starala o deti, a to je všetko.“
Poznám dievčinu, ktorá mala štátnicu z angličtiny, a napriek tomu po príchode do Anglicka nedokázala otvoriť ústa a niečo povedať, zatiaľ čo jej sestra, ktorá sa učila oveľa kratšie, dokázala konverzovať ľahko. Čo vy na to?
„Štátna skúška je štandardizovaná, ak ju niekto má, naozaj vie jazyk a pozná aj reálie krajiny. Môže sa mu síce stať, že najprv nerozumie, ale ak je naozaj na úrovni, o chvíľu si zvykne a rozhovorí sa.“
Naozaj treba venovať toľko energie gramatike, ako to požaduje väčšina jazykových škôl u nás? Veď ani väčšina native speakrov v bežnom rozhovore nepoužíva komplikované časy.
„V bežnej reči sa možno hovorí jednoduchšie, ale niektoré veci sa nedajú správne povedať bez toho, aby človek použil napríklad predminulý čas. Na druhej strane ani mnohí rodení Angličania, Kanaďnia či Nemci nehovoria vždy správne - robia chyby rovnako, ako mnohí Slováci. Americká angličtina je zasa dosť zjednodušená. Preto je dobré chodiť na kurz jazyka, aj keď pracujete napríklad ako aupair.“
Vy robíte aj firemné kurzy. Kto na ne chodí a prečo?
„Robíme kurzy pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Začiatočníci sú skôr starší - nad 45 alebo 50 rokov, ktorí sa nikdy reči neučili, ale teraz povedzme angličtinu potrebujú, pretože je to firemný jazyk a oni musia aspoň raz za čas reagovať napríklad na emaily.
Tí mladší sú väčšinou stredne pokročilí, niektorí sú na tom aj lepšie. Ale aj oni sa potrebujú zdokonaliť, aby dokázali plynulo komuníkovať vo firme alebo pripravovať prezentácie na medzinárodné stretnutia. A vtedy nestačí naučiť sa naspamäť svoju prednášku, pretože určite budú musieť reagovať na názory druhých, vedieť vyargumentovať svoj názor.“
Ako je najlepšie učiť sa?Snažiť sa čo najviac hovoriť, hoci aj s chybami, alebo naopak, začať hovoriť, až keď sa viem vyjadriť správne?
„Každý sa učí inak. Sú ľudia, ktorí nepovedia nič, keď to nemá byť stopercentne správne. A sú takí, ktorí robia príšerné chyby a nehanbia sa. Ale možno sa nikdy neodnaučia tie chyby, s ktorými sa hovoriť naučili. A tí, ktorí chcú hovoriť správne, začnú možno hovoriť až po troch rokoch, ale potom už hovoria dobre. “
Dá sa vôbec naučiť cudzí jazyk dobre aj doma?
„Dá sa to. Ale pobyt vonku je naozaj dobrý, pretože človek má jazyk stále okolo seba. Ale aj doma máte prístup k médiám a podobne.“
Aký je teda recept na najrýchlejšie naučenie sa cudzieho jazyka?
„Robiť na tom. Chodiť na kurz, ale veľa sa učiť aj doma - pozerať filmy s titulkami, čítať, počúvať hudbu alebo po anglicky hovoriace rádio, aj keď robíte niečo iné, učiť sa pravidelne každý deň a najmä nečakať, že to do vás niekto naleje za dve hodiny do týždňa.“
Autor: gal