WASHINGTON, BRATISLAVA. Hľadá sa viceprezident. Značka: hlavne nech s ním vyhrám. Podobný inzerát si môžu na konci primárkovej sezóny podať obaja pravdepodobní súperi v novembrových amerických prezidentských voľbách. John McCain aj Barack Obama sa už začínajú zameriavať na nájdenie tých správnych sekundantov.
Celý proces pripomína šou „Nevesta pre milionára“ a pre oboch senátorov to môže byť realitou aj doslova. Obaja majú totiž na zoznamoch aj viceprezidentské kandidátky.
Pravdepodobný demokratický nominant Barack Obama už tvorí tím, ktorý mu má nájsť jeho dvojku. Vedie ho Jim Johnson, washingtonský biznisman, ale aj sivá eminencia demokratickej straníckej politiky. S touto prácou má skúsenosti, viceprezidenta našiel aj Walterovi Mondaleovi v roku 1984 a o dvadsať rokov neskôr Johnovi Kerrymu. V jeho neprospech hrá fakt, že obaja v súboji s republikánom prehrali.
Z nepriateľov spojenci?
Hillary Clintonová síce ešte stále formálne kandiduje za prezidentku, no v strane stúpajú hlasy, ktoré by ju radi videli ako viceprezidentku. Podľa niektorých amerických periodík o tom dokonca hovorí aj exprezident Clinton. Všetky zúčastnené strany sa snažia túto špekuláciu zahrať do autu, ale vylúčené to nie je. „Je vytrvalá, je bystrá, je schopná. Bola by na viceprezidentskom zozname každého kandidáta,“ povedal Obama.
Aj v minulosti sa z úhlavných súperov stali spojenci na jednom hlasovacom lístku – John F. Kennedy si vybral Lyndona Johnsona, Ronald Reagan zas Georgea Busha staršieho. Nehovoriac o tom, že o spojenectve senátora a senátorky demokrati snívali celé primárky.
V hre sú aj ďalšie mená. Napríklad čerstvý senátor z Virgínie Jim Webb, hrdina vietnamskej vojny. Ním by mohol eliminovať vojenské výhody McCainovej kandidatúry. Rovnako by mohol poslúžiť aj bývalý veliteľ NATO Wesley Clark. Hovorí sa aj o guvernéroch kľúčových štátov: Tedovi Stricklandovi z Ohia či Edovi Rendellovi z Pennsylvánie.
Viceprezidentská párty
Republikánsky kandidát John McCain už tiež hľadá viceprezidenta. Aj na jeho zozname je žena, hovorí sa o guvernérke Kathleen Sebeliusovej z Kansasu. Jeho tím popiera, že by pre to senátor zorganizoval grilovačku na svojom arizonskom ranči. Na druhej strane, stretlo sa tam hneď niekoľko potenciálnych kandidátov.
Bol medzi nimi konzervatívec Mitt Romney, McCainov primárkový súper. Ten svoje šance nevidí dobre. „Neočakávam takú ponuku a je málo pravdepodobná,“ povedal v rozhovore pre Wall Street Journal. Na ranči bol aj ďalší konzervatívec Sam Brownback a guvernéri Charlie Crist z Floridy či iba 36-ročný Bobby Jindal z Louisiany. Ďalší eventuálni kandidáti nemohli prísť, medzi nimi aj exguvernér Tom Ridge, ktorého korene siahajú na Slovensko.