BRATISLAVA. Poslanci nechcú prísť o svoje privilégiá, a to bez ohľadu na to, koho sa to týka, myslí si sociológ Pavel Haulík.
Parlament vo štvrtok nezbavil imunity poslanca za SNS Sergeja Chelemendika, ktorého chcela prokuratúra obviniť z ublíženia na zdraví pri dopravnej nehode. Stala sa v decembri 2006, jeden človek sa pri zrážke zranil.
Návrh podporilo len 39 zo 113 prítomných poslancov, väčšinou z opozície. Z koaličných hlasovali za zbavenie imunity len Miroslav Kotian, Ján Kovarčík (obaja HZDS) a Dušan Jarjabek (Smer).
Klub SNS hlasoval proti, hoci Chelemendik sám požiadal parlament, aby ho imunity zbavil. HZDS a Smer sa väčšinovo zdržali.
Číž: Bránime škandalizácii
Podpredseda parlamentu a predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž hovorí, že poslanci hlasovali proti, lebo nešlo o nehodu pod vplyvom alkoholu, takže Smer nevidí dôvod na „škandalizáciu ďalšieho poslanca, keď prebieha organizovaná kampaň v médiách proti poslancom koalície“. Chelemendik má navyše podľa neho s poškodenými zmluvu o odškodnení, ktorú splní.
„Vnímam to pragmaticky ako vec, ktorú treba vyriešiť. S politikou to nemá nič spoločné,“ komentoval postoj koaličných partnerov Ján Kovarčík z HZDS. V strane vraj nemali odporúčanie, ako má kto hlasovať.
Podobne reagoval aj Daniel Lipšic z KDH. „Práve preto, že v tom nie je alkohol ani politika, je prístup koalície nepochopiteľný,“ hovorí. Hlasovanie podľa neho potvrdilo, že imunita je prežitok.
Haulík je však presvedčený, že keby mal problém opozičný politik, hlasovanie by dopadlo rovnako. „Je to taká zvláštna solidarita – ten, kto nebol poslancom, to asi nepochopí. Imunita je pre nich silné afrodiziakum.“
Paška už opäť po starom
Najväčším prekvapením je postoj predsedu parlamentu Pavla Pašku (na snímke SME – Pavol Funtál), ktorý o Chelemendikovi nehlasoval. Sám už pritom v tomto volebnom období trikrát navrhol poslaneckú imunitu zrušiť.
Lipšic tvrdí, že Paškove návrhy nikdy nebral vážne. „V minulom volebnom období hlasoval proti zrušeniu alebo dokonca za rozšírenie imunity,“ pripomína.
Kovarčík hovorí, že Paška sa správa populisticky. „Tými návrhmi sa chcel predovšetkým zapáčiť verejnosti.“
Paška sa včera k hlasovaniu nevyjadril, bol v Štrasburgu na stretnutí predsedov parlamentov.