Londýn nakupuje koruny

Končí sa týždeň, v ktorom slovenská koruna prekonala vlastný rekord k euru každý deň a dolár už stojí menej ako dvadsať korún. Odhady konečného kurzu, ktorým budeme meniť korunyza euro, je už pod hranicou 31 korún.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ REUTERS)

BRATISLAVA. Slovenský trh zaplavujú „londýnske“ eurá. Tamojšie banky masívne vykupujú koruny. Stavili na to, že naša mena spevnie. Včera sa na dosah priblížila k psychologickej hranici 31 korún za euro a ocitla sa tak len necelú korunu od povolenej hranice. Preteky s cieľovou métou, ktorou je konečný konverzný kurz koruny, tak pokračujú.

Idú k nám milióny

Zahraničné banky, najmä z Londýna, minuli v piatok na nákup korún 200 až 300 miliónov eur. Bežne sa pritom podľa dílera Tatra banky Borisa Somorovského uzatvárali včera obchody za 20 a viac miliónov eur. „Toto sú stávky na to, že kurz bude čoskoro smerovať k 31 korunám za euro,“ zhodnotil piatkové aktivity zahraničných devízových obchodníkov Somorovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na každom eure budú chcieť zarobiť minimálne 50 halierov. Tieto predpoklady podľa Somorovského posúvajú „vidinu“ konverzného kurzu v očiach zahraničných špekulantov na 30,50 až 30,60 koruny za euro.

To by napríklad znamenalo, že nové eurové ceny, ale aj platy a penzie budú o niečo vyššie, ako sa pôvodne čakalo. Mohli by sme sa dočkať pomalšieho rastu cien. Niektoré tovary zo zahraničia by zlacneli. Dovolenky v zahraničí by boli výhodnejšie. Horšie by obišli vývozcovia.

Odvahu špekulantom dodávajú najmä posledné vyjadrenia premiéra Roberta Fica a guvernéra Národnej banky Ivana Šramka. Fico už niekoľkokrát zdôraznil, že vláda bude v rokovaniach s úniou presadzovať čo najsilnejší kurz, lebo je „výhodný pre ľudí“. Šramko, ktorý bol doteraz k téme silnej koruny zdržanlivý, tento týždeň naznačil, že banka proti snahe vlády nič nenamieta. Povedal, že „slovenská ekonomika vytvára priestor na spevňovanie meny“.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe toho investori predpokladajú, že konečný kurz, ktorým budeme v januári meniť koruny za eurá, bude silnejší ako ten, ktorý je teraz na trhu. Medzi obchodníkmi sa dokonca objavujú špekulácie, že úvahy o čo najsilnejšom konverznom kurze nepochádzajú zo Slovenska. „Špekuluje sa, že silný kurz bol jednou z podmienok Európskej komisie, aby nám únia dovolila prijať euro,“ povedal Somorovský. Únia sa totiž obávala, že ani splnenie základných podmienok pre euro nezabezpečí Slovensku na budúci rok nízku infláciu. Práve silnejší kurz môže očakávaný rast cien zmierniť.

Smutní vývozcovia

Dopyt po korune nevytvárajú len špekulanti. „Na devízový trh priebežne prichádzajú napríklad exportéri, ktorí si potrebujú zameniť eurové tržby do korún, lebo nimi hradia väčšinu svojich nákladov,“ povedal ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo. Tých zrejme pevnejúca mena neteší. Za eurové tržby totiž dostávajú čoraz menej korún. V zrkadlovej pozícii oproti nim sú dovozcovia. Oni za rovnaké množstvo korún môžu v zahraničí nakúpiť viac tovaru ako predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Koruna sa razantnejšie začala posilňovať 7. mája, keď eurokomisia Slovensku predbežne odklepla euro. V tom čase stála európska mena približne 32,20 koruny. Odvtedy si k dobru pripísala tri a pol percenta. Len za posledný týždeň naša mena spevnela takmer o 50 halierov. „Je to neštandardne rýchlo a svedčí to o tom, že špekulatívni investori stavili na oveľa silnejší kurz, ako je v súčasnosti,“ myslí si Somorovský.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Dôvera k euru stúpla

Euro vníma pozitívne 49 percent ľudí na Slovensku. Euroskeptikov je o šesť percent menej.

Ľudia sa boja eura menej. Zatiaľ čo vo februári zavedenie spoločnej európskej meny na Slovensku pozitívne hodnotilo 43 percent ľudí, v súčasnosti je to 49 percent. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke vyše tisíc respondentov urobila agentúra Focus na konci apríla a začiatku mája.

SkryťVypnúť reklamu

Zavedenie eura má však u nás stále veľkú skupinu odporcov. Euro negatívne vníma 44 percent ľudí. Šesť percent opýtaných sa k euru nevyjadrilo. „Najčastejším dôvodom negatívneho hodnotenia je predstava, že po zavedení eura dôjde k zvyšovaniu cien,“ povedal Martin Slosiarik z agentúry Focus. Túto výhradu si za príčinu nesúhlasu s eurom zvolili až tri štvrtiny opýtaných, ktorí hodnotia zavedenia eura negatívne. Náskok zástancov eura pred euroskeptikmi stúpol oproti februáru z troch na šesť percent.

Zmluvy budú platiť ďalej

Korunové sumyv obchodných a iných kontraktoch sa po zavedení spoločnej meny budú považovať za eurá. Prepočítajú sa oficiálnym konverzným kurzom, ktorý spoznáme v júli.

Euro nebude môcť byť dôvodom, aby sa museli meniť platne uzavreté zmluvy. Prechod na spoločnú európsku menu v januári preto nebude mať žiaden vplyv na platnosť zmlúv a ani iných právnych nástrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena len po dohode

Hovorí o tom zákon a zásady zavedenia eura na Slovensku. „Zostáva však zachovaná zásada zmluvnej voľnosti, zmluvné strany môžu obojstranným súhlasom svoju dohodu po zavedení eura akokoľvek meniť,“ uvádza sa v Národnom pláne zavedenia eura.

Žiadna zo zmluvných strán nebude môcť vypovedať zmluvu čisto len z dôvodu zavedenia eura. Vzťahuje sa to tak na zmluvy medzi firmami, ako aj na tie, kde jedným z účastníkov právneho alebo obchodného vzťahu je fyzická osoba. Nebudú sa teda meniť napríklad zmluvy spotrebiteľov s energetickými firmami ani úverové zmluvy s bankami. „Kontinuita kontraktov zna­mená, že zavedenie eura nemôže byť dôvodom na zmenu úverových podmienok a revíziu kontraktov,“ uvádza sa v informačníku mini­­sterstva hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Zásada kontinuity zmlúv je v nariadení Rady EÚ, ktorá bude od zavedenia eura nadradená slovenským zákonom a iným právnym normám.

Len oficiálnym kurzom

Korunové hodnoty v zmlu­vách nebudú môcť byť dôvodom na zmenu alebo neplatnosť zmluvy. Sumy v zmluvách, ktoré sú v slovenských korunách, sa po 1. januári budú automaticky brať, že sú v eurách. Prepočítavať sa budú podľa oficiálneho konverzného kurzu. Jeho hodnotu sa dozvieme v júli. Iným kurzom sa cifry v zmlu­vách môžu prepočítať, len ak sa na tom nedohodnú zmluvné strany.

Zavedenie eura takisto ne­oslobodí dlžníkov od ich dlhov, nezníži ani nezvýši výšku dlhov alebo úrokovej sadzby, ktorú sa dlžník zaviazal veriteľovi za pôžičku platiť.

Euromince

Malta

Národná strana dvojeurovej mince má maltézsky kríž s ôsmimi cípmi. Pomedzi ne je názov krajiny a rok jej vstupu do eurozóny. Nominálna hodnota mince – dve eurá – je na prednej strane a aj na hrane mince. Tam sa strieda s maltskými krížmi. Maltské euromince sú naplno v obehu necelých päť mesiacov. Cyprus a Malta sú zatiaľ poslednými štátmi, ktoré doteraz europriestor rozšírili. V januári boli spolu s eurovými mincami a bankovkami súbežne v obehu ešte niekdajšie maltské líry.

SkryťVypnúť reklamu

Časté otázky o eure

Kto a kedy určí konverzný kurz?

Konverzný kurz, ktorým budeme meniť koruny za eurá, určí Rada Európskej únie na začiatku júla. S jeho výškou musia súhlasiť štáty eurozóny aj Slovensko. Návrh na kurz podá Európska komisia. Rada EÚ ho prekonzultuje aj s Európskou centrálnou bankou. Konverzný kurz stanovia so šiestimi platnými číslicami – dve pred desatinnou čiarkou a štyri desatinné miesta. Nie je však vylúčené, že desatín bude menej. Hoci konverzný kurz zverejní únia už v lete, platiť bude až od januára budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu