KOŠICE. Rómovia sa o pripravovanej zmene meny a výhodách a nevýhodách eura chcú informovať navzájom. Štátna kampaň ich nenadchla.
Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít sa spolieha približne na 5000 aktivistov, ktorí pôsobia v rómskych komunitách po celom Slovensku.
„My nechceme žiadne peniaze. Dokážeme, že aj na báze dobrovoľnosti sme schopní pripraviť kampaň, ktorá ľuďom pomôže,“ povedal v Košiciach predseda rady Ladislav Richter o jej informačnej kampani o prechode na spoločnú európsku menu. Včera sa oficiálne začala, a podľa rady bude rozsiahla.
Aktivisti 120 mimovládnych organizácií združených v rade chcú podľa Richtera osloviť príslušníkov rómskeho etnika na celom Slovensku nezávisle od aktivít inštitúcií, ktoré platí Národná banka Slovenska.
„Jednoduchým ľuďom v osadách, čo často nevedia písať a čítať, ovládajú len rómčinu či maďarčinu, nepomôžu divadelné predstavenia, ani CD a DVD s pesničkami na tému euro,“ hovorí Richter. „Potrebujú konkrétne príklady, základné informácie. A tie sme pripravení im poskytnúť.“
Priamo v teréne budú dávať Rómom informácie, ktoré by ich mali zbaviť obáv z prechodu na euro a vysvetľovať praktickú stránku vstupu Slovenska do menovej únie.
Prečo len tri kraje?
NBS vyčlenila na kampaň o zavedení eura pre rómsku menšinu sedem miliónov korún. Pôjdu napríklad na prípravu spomínaného divadelného predstavenia či CD a DVD nosičov s pesničkami na tému euro v rómskom jazyku.
Richtera prekvapilo, že oficiálnu kampaň chcú orientovať na Rómov len v troch krajoch. „Rómovia nežijú len na východnom a strednom Slovensku,“ píše sa vo vyhlásení rady. Informovať podľa nej treba všetkých.
Rada vyzýva mimovládne organizácie, aby sa „pripojili a spolu informovali najviac sociálne vylúčené skupiny obyvateľstva na celom území Slovenska“.
Potešia aj vládu
Zároveň s informačnou kampaňou o eure chce pomôcť Rómom zorientovať sa aj v dôchodkovom systéme.
„Nebudeme nikoho nútiť, aby vystúpil z druhého piliera. Chceme však ľuďom poskytnúť informácie, ktoré im umožnia slobodne sa rozhodnúť,“ povedal Richter. Pre väčšinu Rómov je podľa neho druhý pilier nevýhodný.
Nevýhodnosť druhého piliera je obľúbenou témou premiéra Roberta Fica zo Smeru. Richter vyčítal ministerstvu sociálnych vecí, že sa nevenuje špeciálne rómskemu etniku.
Do kampane sa okrem iných zapoja aj Akadémia výchovy a vzdelávania Rómov v Bratislave, Inštitút pre romologický výskum a praktické aplikácie v Dunajskej Strede a združenie Univerzus z Rožňavy.
Autor: sen