BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota včera v parlamente hlasoval, na otázky novinárov však neodpovedal. „Vy ste trápni,“ bolo jediné, čo povedal redaktorom televízií Joj a Markíza.
Podobne reagoval aj Rafaj. Pravda vraj vyjde najavo.
Hovorkyňa SNS Jana Benková označila to, že Rafaj v parlamente podpisoval Slotu do prezenčnej listiny, za „rozohratú tému SME na zvýšenie predaja“. Pre SNS to podľa nej téma nie je, „ani pre Slovensko“.
Slotu sa včera v parlamente zastal aj minister vnútra Robert Kaliňák. Počas hodiny otázok povedal, že nemohlo ísť o podvod, pretože poslanec nezískava plat na základe podpisu do prezenčnej listiny, ale na základe toho, že ho zvolili občania.
Zákon o platových pomeroch pritom hovorí, že ak poslanec minimálne dva dni chýba a nie je riadne ospravedlnený, príde o polovicu platu.
Denník SME zistil, že Rafaj podpísal Slotu minulý týždeň v utorok, stredu a vo štvrtok. Posledné dva dni pritom Slota v parlamente nebol.
Kaliňák tvrdí, že jediné, čo sa v tomto prípade mohlo stať, bolo disciplinárne stíhanie, koaličná väčšina ho však v mandátovom a imunitnom výbore parlamentu zamietla.
Nová generácia SDKÚ včera pre kauzu podala trestné oznámenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Prokuratúra však už predtým povedala, že to nie je prípad pre ňu.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic chce po škandále novelizovať rokovací poriadok. Spôsob evidencie dochádzky poslancov by sa podľa neho mal zmeniť tak, aby sa už nepodpisovali na listinu, ale prezentovali sa v rokovacej sále kartami.
Podpredsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková povedala, že lepšie by bolo, keby sa opoziční poslanci zapojili do práce komisie pre ústavu a rokovací poriadok, kam ich pozýva Pavol Paška, a spoločne systém zmenili.
Lipšic povedal, že keby šlo len o rokovací poriadok, a nie o ústavu, tak by prišli. Paškovi to vraj už odkazujú dlho.
Nie je to téma podstatná pre SNS ani pre Slovensko. Páni Rafaj a Slota ju na stretnutí s pánom Paškom uzavreli.
Jana Benková, hovorkyňa SNS
Výhody si chránia
Poslanci nemajú záujem verejnosti o svoju dochádzku radi.
Ešte v roku 2001 zamietol parlament návrh, podľa ktorého by tri neúčasti v pléne pred hlasovaním znamenali stratu mesačného platu.
Národná rada v tom čase často nebola uznášaniaschopná. Zmeniť sa to snažil nástupca Jozefa Migaša vo funkcii predsedu parlamentu Pavol Hrušovský. Zaviedol pravidelné hlasovania o balíkoch návrhov o jedenástej predpoludním a o piatej. Poslanci odvtedy presne vedeli, kedy do parlamentu určite musia prísť.
Hrušovský ako jediný siahol poslancovi na plat – Vladimírovi Mečiarovi, keď robil predvolebnú kampaň a nechodil do práce. Neospravedlnil tiež jeden deň piatim poslancom. Na to, aby im znížil plat, však treba dva dni, čiže poslanci neboli potrestaní.
Jeden z previnilcov Gustáv Krajči vtedy povedal: „Nebudem podpisovať nejaké blbé prezenčky.“ S Hrušovským si to chcel osobne vybaviť.
Kampani namiesto chodenia do parlamentu sa v roku 2001 venoval aj dnešný premiér Robert Fico.
Do parlamentu nechodil celý jún, tvrdil, že si berie neplatené voľno a na účet Národnej rady poslal svoj vtedy 55tisícový poslanecký plat. Národná rada ho však neprijala, pretože takú možnosť zákon nepozná a plat mu sama strhla.
Najvtipnejšie sa chcel s dochádzkou poslancov vyrovnať Smer v roku 2002. Monika Beňová vtedy vyhlásila, že strana prijala rozhodnutie, že každý jej chýbajúci poslanec si bude musieť absenciu nahradiť verejnoprospešnou prácou.
„To bola asi recesia,“ tvrdí dnes podpredsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková. Nič také podľa nej neuplatňovali.
Monika Tódová
Autor: mož