TBILISI, BRATISLAVA. Mladý gruzínsky prezident Michail Saakašvili má moc pevne v rukách. Jeho Jednotné národné hnutie vyhralo stredajšie parlamentné voľby s jednoznačnou prevahou.
Prvé oficálne výsledky mu dávali okolo 60 percent, a teda možnosť ovládnuť 150členný parlament ústavnou väčšinou. Kým opozícia výsledky volieb označila za zmanipulované a zvažovala ďalší postup, medzinárodní pozorovatelia ich označili za férové, aj keď s mnohými problémami.
Masky v uliciach
Opozícia už krátko po zatvorení volebných miestností hovorila o sfalšovaných voľbách. Na avizovanú masovú demonštráciu hneď po zavretí volebných miestností v centre Tbilisi však namiesto desaťtisícov prišlo iba niekoľko tisíc ľudí.
Viacerí z nich mali na tvári biele masky s nápisom „Nie podvodu“, ktoré využívali už počas predvolebnej kampane.
„Realita je úplne iná: sú to 'lúzeri'. Tento deň prehrali,“ povedal líder opozície David Kamkrelidze. Jeho Zjednotený opozičný blok získal len niečo vyše desať percent.
Nasledovala úplne nová Kresťanskodemokratická strana bývalého televízneho moderátora Georgiho Targamadzeho a Strana práce. Medzinárodní pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) napriek viacerým pochybnostiam označili parlamentné voľby za „všeobecne pozitívne“. Vo svojej správe však podčiarkli „množstvo podozrení z nátlaku, čo by sa malo vyšetriť“.
Mimovládne organizácie už pred voľbami upozornili ako Saakašviliho vláda využívala „admin–
resurs“ na zháňanie voličských hlasov. Nátlak sa mal diať najmä v odľahlých regiónoch.
Voľby boli stále neokonalé, ale podľa britského týždenníka Economist sa Saakašviliho vláda z nie celkom vydarených januárových prezidentských volieb (ktoré vyhral hladko mladý reformátor Saakašvili) poučila.
OBSE ich vtedy akceptovala ako férové, ale s množstvom volebných narušení.
„Tbilisi je pokojnejšie a apetít protestovať v uliciach vypršal,“ napísal Economist.
Predčasné parlamentné aj prezidentské voľby si vynútila opozícia po novembrových protestoch, ktoré vyústili do násilností. Saakašvili vtedy vyhlásil výnimočný stav, za čo ho spolu s tvrdou reakciou polície ostro kritizovali západní predstavitelia.
Arogantný Míša
Opozícia prezidentovi vyčíta priveľký vplyv na politiku, v ktorej majú šancu uspieť len jemu lojálni politici.
Výsledky volieb však potvrdili, že Saakašvili so svojím ekonomickým programom, sebavedomou politikou voči Rusku a separatistickým republikám a prozápadným smerovaním zatiaľ stále nemá medzi politikmi doma konkurenciu.
Včera sme vyhrali. Nikto nemôže zdvihnúť ruku proti vôli gruzínskeho ľudu.
Michail Saakašvili, gruzínsky prezident