RÍM, BRATISLAVA. „Čo sa to deje s našou krajinou?“ pýta sa týždenník L'Espresso v článku s názvom Bezpečnosť za každú cenu. Na perifériách talianskych veľkomiest zatýkajú špeciálne jednotky ilegálnych imigrantov, Neapolčania vyzbrojení kameňmi útočia na rómske osady na predmestí, Janovčania blokujú Rómom cesty a v Miláne hádžu Rumunom do okien zápalné fľaše.
Aj keď nová Berlusconiho vláda hovorí, že toto počínanie Talianov je „neospravedlniteľné“, minister vnútra Roberto Maroni predstavuje na jej prvom zasadnutí balíček tvrdých opatrení proti imigrantom.
Bez papierov za mreže
Berlusconiho koaličný partner strana Liga severu, ktorú obviňujú zo xenofóbie, sa chystala sprísniť podmienky pre imigrantov už dávnejšie. Po tom, ako sa v aprílových voľbách stala treťou najsilnejšou stranou a súčasťou parlamentnej vládnej väčšiny, jej v tom už nič nebráni.
Balíček „bezpečnostných opatrení“, ktorého architektom je dvojka Ligy severu a minister vnútra Roberto Maroni, obsahuje aj zákon, ktorý trestá ilegálny vstup do krajiny väzením od šiestich mesiacov do štyroch rokov. Tri roky väzenia navrhuje vláda cudzincom, ktorí zneužijú deti na žobranie a tiež majiteľom bytov, ktorí ich prenajímajú ilegálnym imigrantom.
Program, ktorý vláda predstavila v stredu v Neapole, je odpoveďou na strach Talianov z rastúcej zločinnosti, z ktorej ľudia vinia rumunských prisťahovalcov.
Cudzincov budú kontrolovať
„Nežiť v strachu je právo Talianov, základné právo, ktoré musí štát občanom garantovať,“ obhajoval podľa agentúry ANSA nové opatrenia premiér Silvio Berlusconi.
Nové normy umožnia vyhostiť cudzincov bez papierov oveľa rýchlejšie. Zároveň umožnia úradom ponechať ich v zadržiavacich centrách až 18 mesiacov.
Prisťahovalci, ktorí sa budú uchádzať o pobyt v krajine na základe príbuzenských vzťahov s talianskymi občanmi, budú musieť podstúpiť DNA testy na dokázanie rodinných väzieb.
Sprísni sa aj legislatíva proti občanom krajín Európskej únie, žijúcich v Taliansku. Tí budú musieť dokázať, že majú zamestnanie, zdravotné poistenie a adekvátne bývanie. Inak môžu byť vyhostení.
Strach zo straty rodiny
Viaceré z týchto opatrení vstúpia do platnosti okamžite, iné by mal nový kabinet schváliť do konca júla. Španielsko a Brusel už varovali Talianov pred nárastom rasizmu, ktorý takéto opatrenia môžu vyvolať, a tiež diskrimináciou imigrantov.
Minister Maroni však novinárov uisťoval, že zákony sú v súlade s „existujúcou legislatívou únie“.
„Nemôžu ma vyhostiť, pretože som talianskym občanom,“ povedal denníku Guardian Saltana Ahmetovič z rómskeho tábora La Monarchina za Rímom. Jeho matka a sestra však občianstvo nemajú. Nové zákony takto môžu rozdeliť stovky imigrantských rodín.