BRATISLAVA. Nový rekord koruny včera nikoho neprekvapil. Jedno euro na devízovom trhu stálo už 31,17 koruny. No zhodnocovanie koruny sa zrejme ešte neskončilo.
Na stále silnejšiu úroveň tlačia korunu stávky špekulantov, kam by sa až mohol dostať konverzný kurz v júli. Cezeň sa budú od januára prepočítavať všetky koruny na eurá. „Koruny nakúpili dve až tri londýnske banky a viacero menších tunajších bánk,“ povedal díler Tatra banky Boris Somorovský.
Špekuluje sa na silný konverzný kurz
Niektorí špekulanti podľa dílerov zrejme predpokladajú, že konverzný kurz by sa mohol dostať blízko dolnej hranice pásma, v ktorom sa môže kurz koruny k euru pohybovať. Tá je 30,126 koruny za jedno euro.
Ak devízoví obchodníci predávajú eurá, aby pri ďalšom posilnení koruny na tom zarobili, sú to najmä importéri, ktorí tieto eurá kupujú. Tí nimi platia za dovezené tovary na Slovensko. Aj oni získavajú na silnej korune a lacnejúcom eure. Korún sa zbavujú aj niektorí špekulanti, ktorí ich už skôr nakúpili za eurá pri slabšom kurze. Teraz za „lacno“ nakúpené koruny získajú viac eur.
Špekulanti na korune za posledný mesiac zarobili takmer štyri percentá. Okrem toho nie je ani zle úročená. Koruna sa začala rýchlejšie posilňovať po tom, čo Európska komisia začiatkom mája odporučila vstup Slovenska do eurozóny.
Investori si najprv neboli istí tým, či Slovensko dostane zelenú na vstup do eurozóny. Teraz si nie sú istí konverzným kurzom a stále viac špekulujú na silnejšie hodnoty.
Zatiaľ čo v iných ekonomikách by sa špekulanti báli takto tlačiť kurz k silnejšej hranici v rámci systému ERM II, pretože by mohla prísť intervencia centrálnej banky, na Slovensku podľa Pikoru nič také nehrozí. Len sa posunie centrálna parita k silnejšej hodnote. „Šance na tučný zisk sú veľké a riziká malé,“ myslí si Pikora.
Somorovský predpokladá, že by sa koruna mohla oproti euru posilniť v priebehu dvoch až troch týždňov až na úroveň 30,50 až 30,60 koruny za euro.
Šramko sa k vývoju koruny postavil neutrálne
Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko včera súčasné úrovne kurzu koruny bližšie nekomentoval. „Slovenská ekonomika naozaj vytvára priestor na posilňovanie. Samozrejme je otázka, ako rýchlo a v akom čase, ale vo všeobecnosti ten trend je relatívne v súlade s vývojom ekonomiky,“ citovala Šramka agentúra ČTK.
Šramko sa tak nepostavil proti postoju vlády, ktorá už dlhšie vyhlasuje, že chce dospieť k čo najvyššiemu trhovému kurzu. Premiér Robert Fico viackrát povedal, že konverzný kurz, za ktorý sa prepočítajú všetky koruny na eurá, by mal byť čo najlepší pre ľudí.
Aj podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha koruna len doháňa zameškané. „Od členstva v EÚ sa posilnila o rovnaké percento ako česká koruna napriek silnejšiemu rastu ekonomiky u nás,“ povedal Tóth. Na Slovensku korunu brzdili intervencie a vyhlásenia Národnej banky.