BRUSEL, BRATISLAVA. Medzi Českom a Slovenskom vypukla nová potravinová vojna. Po spore, čie sú vlastne spišské párky či točená saláma, prišiel rad aj na syr niva.
Český mliekarenský podnik Madeta požiadal Brusel o ochrannú známku pre svoj výrobok Jihočeská niva, lenže Slováci sa proti tomu ohradili. Námietku poslali Levické mliekarne. Tie vyrábajú charakteristický plesňový syr na Slovensku, na území Slovenska ho majú registrovaný pod ochrannou známkou „Niva“.
Žiadosť o známku – produkt zemepisného pôvodu – pre Jihočeskú nivu tak bola pozastavená, lebo komisia musí preštudovať slovenské argumenty.
Levice chcú nivu pre seba
„Sme právoplatní vlastníci ochrannej známky Niva na Slovensku. Cítime sa poškodení tým, že si chce niekto zaregistrovať názov Niva, hoci aj juhočeská,“ povedal Dušan Sámela obchodný riaditeľ Levických mliekarní.
Česká žiadosť ich podľa neho ohrozuje, keďže označenie niva sa používa len na slovenskom, českom trhu a v Maďarsku. Tvrdia to napriek tomu, že označenie „Niva“ by na svojich syroch mohli používať aj po registrácii Jihočeskej nivy. O ďalších podrobnostiach slovenská firma neinformovala. „O registrovanú značku sa musíme starať, a tak sa staráme,“ bránil podanie námietky Sámela.
Špekáčiky, bryndza, niva
Slováci zrejme použijú rovnakú argumentáciu ako Česi v prípade slovenských žiadostí na ochranu špekáčikov, teda že nejde o výrobok spojený s konkrétnym miestom, ale od druhové označenie syra, povedal europoslanec Jan Březina, ktorý sleduje české žiadosti o ochranné známky.
„Záleží na českej strane, aby presvedčila Komisiu, že označenie Jihočeská niva patrí výlučne do južných Čiech a nikam inam,“ povedal europoslanec Březina.
Práve o to, že mlieko do nivy musí pochádzať od juhočeských kráv, sa opiera žiadosť českej firmy Madeta. Brusel má teraz pol roka na to, aby posúdil všetky argumenty. Podľa Březinu by bolo najlepšie, keby sa slovenskí a českí výrobcovia dohodli na kompromise. Tak to bolo aj pri údeninách. Vtedy Slováci požiadali o registráciu pochutín zdedených z čias federácie. A keď sa Česi postavili proti, svoju žiadosť stiahli s tým, že spišské párky sa môžu vyrábať na Slovensku i v Čechách.
Súťaž o ochranné známky patrí medzi populárne aktivity firiem v Európskej únii, lebo ich tovar chráni pred kópiami od konkurencie.
Česi sú v tomto stredoeurópskymi majstrami, zaregistrovaných už majú 16 špecialít. Zo Slovenska register eviduje Skalický trdelník a Slovenskú bryndzu.