BRATISLAVA. Peniaze z eurofondov, určené aj na vybudovanie čistiarní odpadových vôd, sú ohrozené. Týka sa to najmä Podtatranskej a Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Tieto dve firmy totiž podnikajú na základe takzvaného prevádzkového modelu: reálne dodávky pitnej vody, jej odkanalizovanie, ako aj opravy a ďalšie investičné akcie vykonáva súkromná firma na základe tridsaťročnej zmluvy. Komisia považuje dlhé obdobie prenájmu za vážnu prekážku pre čerpanie eurofondov. „Príliš dlhé obdobie prenájmu predstavuje neprimerané zvýhodnenie privatizéra a neférovo obmedzuje hospodársku súťaž,“ tvrdí Brusel.
Čistiarne musíme postaviť
Slovensko sa pri vstupe do Európskej únie zaviazalo, že čistiarne odpadových vôd vybuduje do konkrétnych termínov. Bez eurofondov sa to nedá stihnúť. No ak sa to nestihne, hrozia zasa sankcie.
Podľa Romana Havlíčka z občianskeho združenia Priatelia Zeme je stanovisko komisie jasné. „Spoločnosti, ktoré uzavreli zmluvy so súkromnými firmami na obdobie, ktoré sa končí po roku 2022, nebudú môcť vôbec čerpať dotácie z európskych fondov," povedal.
Materiál, ktorý vláde predložilo ministerstvo životného prostredia, hovorí o dvoch alternatívach. „Podstatou prvej je, že dotácie pre privatizované vodárne by nemali byť vylúčené, ale iba krátené podľa výšky príjmov,“ povedal.
Druhá je podľa neho podobná prísnemu stanovisku Európskej komisie. Za túto alternatívu sa prihovára aj ministerstvo životného prostredia.
Vláda ešte nerozhodla
Ku ktorej alternatíve sa nakoniec prikloní vláda, nie je jasné. Včera problém odložila na svoje budúce zasadnutie.
Asociácia vodárenských spoločností podľa riaditeľa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Vladimíra Pastorka odporúča vláde prvú alternatívu. Pastorek tridsaťročnú zmluvu s investorom obhajuje tým, že takto dosiahli vyššie príjmy za prenájom. Ako príklad uviedol Poľsko, ktoré má uzatvorené zmluvy na obdobie 30 rokov a dotácie mu boli poskytnuté.
Autor: du