BRATISLAVA. Ani včerajšok nebol pre korunu ničím výnimočným. Znovu pokorila historický rekord. Výnimočné bolo iba to, že rekordy lámala takmer celý deň. Bolo ich hneď niekoľko. Jedno euro sa včera najlacnejšie predávalo za 31,20 koruny. Koruna zároveň pokorila aj rekord k doláru. Po prvýkrát v histórii sme pri výmene platili menej ako 20 korún za dolár.
Začiatkom júla však príde pre korunu zásadná zmena. Únia nám stanoví konečný kurz, za ktorý budeme meniť koruny na eurá v januári pri vstupe do eurozóny. Koruna sa potom stane na devízovom trhu v podstate už mŕtvou menovou jednotkou.
Svet sa nezastaví
Naša mena oficiálne síce ešte bude existovať, ale obchodovať s ňou sa bude menej. Trhový kurz koruny sa podľa názoru viacerých ekonómov od oficiálneho konečného kurzu výrazne odlišovať nebude.
Keďže obchody so zahraničím sa neprerušia a budeme naďalej vyvážať a dovážať tovary a služby, koruna sa bude v bankách stále predávať a nakupovať. „Aj po vyhlásení konečného kurzu sa bude s korunou obchodovať, lebo svet sa nezastaví tým, že ideme do eurozóny. Ďalej sa budú robiť reálne platby za tovar a služby zo zahraničia,“ povedal ekonóm Allianz-Slovenská DSS Mário Blaščák. Ubudnú však špekulatívne obchody s menou, pohyby na trhu budú preto minimálne. „Špekulatívny dopyt po korunách sa výrazne zmierni, pretože hľadať protistranu na trhu, ktorá by bola ochotná zameniť korunu za iný kurz ako konečný konverzný, bude veľmi ťažké,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Koruna sa podľa neho po vyhlásení kurzu bude pohybovať v úzkom pásme. Veľké výkyvy čakať netreba.
Možno trochu slabá
Korunou by možno mohlo trochu pohnúť to, ak naďalej zostane rozdiel medzi úrokovými sadzbami u nás a v eurozóne. Základná sadzba Národnej banky je 4,25 percenta, eurozóna má o 0,25 percentuálneho bodu nižšiu, pre investorov teda menej atraktívnu. „Ak aj po stanovení konverzného kurzu budú sadzby u nás a v eurozóne stále rozdielne, môže sa to odraziť na mierne odlišnom aktuálnom trhovom kurze koruny a eura v porovnaní s konverzným kurzom,“ povedala analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Podobne ako Koršňák, aj Sárazová tvrdí, že „výrazné výkyvy kurzu či už smerom nadol alebo nahor však považujeme za nepravdepodobné“.
Ekonóm ING Bank Ján Tóth predpokladá, že prípadné výkyvy prinesú skôr oslabenie, ako posilnenie koruny. Ale zarobiť sa na zmene kurzu koruny už veľmi dať nebude. „Pre bežného občana nijako, keďže pohyby mimo úrovne konverzného kurzu budú malé,“ povedal Tóth.
Čo by, keby
Koruna by sa aj po určení konečného kurzu mohla rozkolísať výraznejšie, ak by napríklad niektorá zo zahraničných bánk „zatvárala pozíciu“ skôr ako na konci roka. Pre nedostatok eur, napríklad pre problémy spôsobené hypotekárnou krízou, by si banka mohla povedať, že už ďalej koruny držať nemôže.
Predala by koruny, nakúpila eura a zinkasovala možno menší zisk, ako keby čakala na začiatok budúceho roka, keď sa budú koruny automaticky meniť za eurá. V prípade, že by na trhu predala väčšie množstvo korún, slovenskú menu by to mohlo oslabiť a znovu vyvolať záujem o jej nákup, a to aj napriek tomu, že by sme už poznali konečný kurz.
Tento scenár však ekonómovia, ktorých sme oslovili, nepredpokladajú.
Hľadať protistranu na trhu, ktorá by bola ochotná zameniť našu menu za iný ako konečný konverzný kurz, bude po jeho stanovení veľmi ťažké.
Ľubomír Koršňák analytik UniCredit Bank