BRATISLAVA. Napätie medzi ministerstvom práce a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami nepoľavilo ani po včerajšom stretnutí. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností má stále výhrady k letáku ministerstva a ministerstvo k letáku niektorých DSS.
Predseda Asociácie DSS Peter Socha včera naznačil, že modelový príklad „letákového Petra“, ktorému sa neoplatí dôchodkové sporenie, je účelový. „Problém je v tom, že keby boli výpočty v letáku správne, konečné odporúčanie pre sporiteľov by bolo iné, ako plynie z letáku,“ povedal.
Ministerka Viera Tomanová (na snímke SME – PAVOL FUNTÁL) však chyby v letáku nepripúšťa. Podľa nej výsledky analýzy ministerstva poukazujú na to, že druhý pilier sa neoplatí pre tých, čo sporia menej ako 30 rokov. „V žiadnom prípade nestiahneme leták. Vydanie letáku je v súlade s komunikačnou kampaňou, ktorá bola odsúhlasená vo vláde,“ povedala.
Ministerke však prekážajú informácie v letákoch niektorých DSS. Podľa Sochu ide práve o vyjadrenia odborníkov na demografiu, ktoré sa v týchto letákoch nachádzajú. „Niet dôvodu, aby sme to menili,“ povedal.
Poistenie potrebuje novelu
Ministerstvo pripravuje ďalšiu novelu zákona o sociálnom poistení. Na jej znení chce spolupracovať s Asociáciou DSS. Tá má podľa ministerky zostaviť pracovnú skupinu, ktorá by prišla s návrhmi na stabilizáciu dôchodkového systému.
Dôchodkové spoločnosti si zasa myslia, že prvý krok musí urobiť ministerstvo. „Čakáme, aké budú návrhy ministerstva,“ povedal Socha.
Ministerka vidí problémy hlavne v postavení Sociálnej poisťovne, v možných stratách a poplatkoch z investícií na kapitálových trhoch v druhom pilieri. Tiež poukázala na nevyhnutnosť riešenia dôchodkov tých, čo pracujú dlhodobo v zahraničí. Druhý pilier je podľa nej nekompatibilný s inými štátmi únie, lebo sa doň nezapočítavajú roky odpracované mimo Slovenska. Ak by totiž chcel občan Slovenska, dlhodobo pracujúci v zahraničí, aj dôchodok z druhého piliera, musel by si príspevky platiť sám.
Aj nedobrovoľný vstup
Ministerka sa znova vrátila k údajným sťažnostiam na zamestnávateľov, ktorí žiadali od Sociálnej poisťovne zoznamy pracovníkov v druhom pilieri, či nútili svojich budúcich zamestnancov vstúpiť do druhého piliera.
„V teréne operujú sprostredkovatelia, ktorí zarábajú na tom, že naháňajú ľudí do druhého piliera,“ povedala ministerka. Novinári sa však od nej znova nedozvedeli, o akých zamestnávateľov ide. Povedala, že ich zverejní až po vyšetrovaní Inšpektorátu práce.
Podľa Sochu nejde o všeobecný jav. „Neviem si predstaviť motiváciu zamestnávateľov, aby tlačili ľudí do druhého dôchodkového piliera,“ povedal.
Minulý týždeň neadresné obvinenia ministerky Tomanovej odmietli obe zamestnávateľské organizácie – Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov Slovenska.