BRATISLAVA. Zavedenie eura na Slovensku môže spôsobiť problém českým vývozcom, ktorí časť svojej výroby umiestňujú na našom trhu. Môže za to silná česká koruna. „Ako najväčšieho vývozcu v ČR nás aktuálna silná pozícia českej koruny oproti všetkým významným svetovým menám výrazne brzdí. Pri rastúcom objeme predajov nutne zaznamenávame pokles tržieb,“ povedal člen predstavenstva pre oblasť ekonómie Škody Auto Holger Kintscher.
Slovensko je druhým najväčším obchodným partnerom Česka hneď po Nemecku, kam smeruje takmer tretina exportov. Na Slovensko ide zhruba desať percent všetkých českých vývozov. Vstup Slovenska do eurozóny bude podľa analytika Next Finance Vladimíra Pikoru znamenať, že rovnaké problémy, ako mali českí exportéri pri vývoze do Nemecka, budú raz mať aj pri vývoze na Slovensko. „Najprv sa budú snažiť o rôzne úspory, potom znížia marže, no nakoniec budú donútení zdražovať,“ predpokladá Pikora.
Záleží to však na konkrétnych odvetviach a konkurencii, ktorá v nich je. Z českého trhu dovážame najmä automobily, elektrinu, kovové výrobky a lieky.
„Ceny našich výrobkov sa postupne menili a menia s ohľadom na ceny vstupov pre naše výrobky,“ povedal Martin Walter zo spoločnosti Nestlé.
Pokiaľ nenastane zmena vstupných surovín a prepravy tovarov, zmeny cien v súvislosti s prechodom na euro u nás nepredpokladá ani Kofola. „Do úvahy je však nutné brať to, že nemáme vplyv na konečnú cenu, za ktorú sú produkty predávané zákazníkom,“ povedala finančná riaditeľka Kofola Holding Simona Nováková.
S výraznou zmenou cenovej a predajnej politiky v súvislosti so zavedením eura na Slovensku nepočítajú ani Karlovarské minerální vody.
„Určite nebudeme upravovať ceny, máme dlhodobú cenovú politiku,“ povedala marketingová riaditeľka spoločnosti Hamé Marcela Mitáčková.
„O cenách je v tejto fáze predčasné hovoriť,“ zareagoval hovorca Vitany Milan Linka.
Silná koruna uberie zo ziskov, no platy porastú
Zatiaľ čo tržby v českých korunách za vývoz do eurozóny vrátane Slovenska sa budú českým firmám znižovať, niektoré náklady im porastú. Najmä mzdové.
Priemerná mzda v Česku bola vlani takmer 21 700 českých korún a medziročne sa zvýšila o sedem percent. Podobným tempom by sa podľa ekonómov mala zvyšovať aj v ďalších rokoch.
„Myslím si, že vo všeobecnosti budú na tom horšie menší exportéri, ktorí už dnes majú problémy s posilňujúcim sa eurom,“ povedal hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš. Vykompenzovať by to sčasti mohlo to, že vďaka posilňujúcej sa českej korune môže veľa českých podnikov získať lacnejšie napríklad ropu a energie. Vývozcovia sa proti kurzovému vývoju zabezpečujú, no zaistenie je krátkodobé, spravidla na 3 až 9 mesiacov.
Vláda sa dostane pod tlak
Česká koruna sa oproti euru bude posilňovať dovtedy, kým krajina neprijme euro, tvrdia ekonómovia. „Príklad Slovenska pritom jasne ukazuje, že posledné mesiace života národnej meny bude sprevádzať jej výrazné posilňovanie sa,“ povedal Pikora.
Česká republika by ekonomické kritériá na vstup do eurozóny mohla spĺniť už v roku 2012, no chýba politická vôľa. Ekonómovia odhadujú, že to bude zrejme až v roku 2016.
Kliknite - obrázok zväčšíte.