BANSKÁ ŠTIAVNICA. Výhľad na kalváriu, historickú dominantu Banskej Štiavnice už sedemnásť rokov špatí skládka komunálneho odpadu s poetickým názvom Principlac. Tá sa koncom roka stane minulosťou, obce regiónu už s vytvorením novej skládky nepočítajú.
Región rieši odpady spoločne
Banská Štiavnica a okolité obce sa chcú vyrovnať s likvidáciou komunálneho odpadu. Mesto vypracovalo reformu odpadového hospodárstva a spolu s obcami regiónu založili združenie, ktoré sa bude likvidáciou komunálneho odpadu zaoberať. Peniaze sa snaží získať z fondov Európskej únie.
„Chceme sa zamerať na separovanie odpadu a vybudovať modernú technológiu na spracovanie a zhodnotenie odpadu,“ povedal Marek Kapusta, programový manažér Mestského úradu v Banskej Štiavnici. „Podali sme projekt a veríme, že sa nám podarí získať pomoc z fondov EÚ. Jedným z cieľov je uzatvorenie a rekultivácia existujúcej skládky,“ dodal Kapusta.
Skládka sa zmení na trávnatý kopec
Rekultivácia počíta s izoláciou formou nepriepustnej minerálnej vrstvy, ktorá zabráni vtekaniu zrážkových vôd do telesa skládky. Namiesto skládky by mal postupne vzniknúť zatrávnený kopec.
Mesto samotné by si s rekultiváciou skládky neporadilo. Za dlhé roky sa tu nazbieralo 165tisíc kubických metrov odpadov a skládka zaberá plochu 15tisíc štvorcových metrov.
Okrem toho, že skládka kazí výhľad na dominantu Štiavnice, narúša aj kvalitu životného prostredia v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Skládka totiž nemá tesniacu fóliu. Slovenská inšpekcia životného prostredia už v roku 2006 rozhodla o jej uzatvorení.
Životné prostredie v okolí Banskej Štiavnice zaťažujú aj pozostatky baníckej činnosti – banské haldy, vysoký obsah ťažkých kovov v pôde a únik radónu z podložia.