LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vo vodnom areáli Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši šetrili vodou. Na 60. ročníku Medzinárodného slalomu ju vypustili do ramena Orava. Náročnejšieho než rameno Váh. Peter Hochschorner, otec a tréner dvojnásobných olympijských víťazov Pavla a Petra, nastražil šesť protiprúdnych bránok plus lyžiarsku vlásenku. „Zámerom bolo udržať pretekárov v napätí, aby ich trať dokonale preverila a minimalizoval sa vplyv rozhodcov. Elena išla odvážnejšie, Jana zadržane. Veľký súboj.“
Dukátová ponorila loď
Jana Dukátová tlmila sklamanie vnútri. „Psychická príprava i športová forma bola u mňa v poriadku. Doplatila som na jedinú chybu v prvej jazde. V štrnástej bránke mi ostala loď pod vodou asi na päť sekúnd.“ Dukátová mala dva ťuky (štyri trestné sekundy), Kaliská žiadny. V cieli mala lepší čas o 3,07 sekundy. Dukátová mala pravdu, nebyť ponorenia lode alebo vyvarovania sa oboch dotykov, na olympiádu by išla ona. „Rozhodol Oravský skok, z ktorého som našla rýchlu vlnu na nadväzujúcu bránku,“ povedala Kaliská.
Doplácame na redukciu
Na predchádzajúcich olympiádach mohli v každej kategórie štartovať po dve lode. V Sydney 2000 bol napríklad v C1 Martikán strieborný a Minčík bronzový. Vodní slalomári trpia na to, že nemajú strešnú medzinárodnú federáciu, patria pod rýchlostných kanoistov. Tá spolu s tlakom na redukciu športovcov vyústila do stavu, že v Pekingu môže nastúpiť len jedna loď. Federácii ide o celosvetové rozšírenie slalomu. (ju)
Výsledky: C1:1. Martikán 213,43 (2 trestné sekundy), 2. Slafkovský 221,73 (6), 3 Beňuš (všetci SR) 223,42 (2), 4. Tony Estanguet (Fr.) 229,36 (6).
K1 ženy: 1. Kaliská 239,06 (0), 2. Dukátová 242,13 (4), 3.Beňušová (všetky SR) 245,35 (2). C2: 1. Hochschornerovci 229,49 (0), 2. Kučera, Bátik 230,13 (0), 3. Škantárovci (všetci SR) 233,72 (0).
K1 muži: 1. Lefevre (Fr.) 211,35 (2), 2. Boukpeti (Togo) 215,82 (4), 3. Šajbidor 218,21 (6).
Kaliská: Dlhé dva mesiace nervov
Plač po úspechochi prehrách majú v minitíme ELENY KALISKEJ dávno rozdelené. Slzy emóciímá spoľahlivo na starosti tréner Peter Mráz.
Zdalo sa, že v cieli ste ho jednoudvoma podporili aj vy.
„Možno, ale v momente, keď som sklonila hlavu na loď, nebola som si istá, či som v Pekingu ja. Potom prišla vlna šťastia, obrovská úľava, slzy som nechala na starosť trénerovi."
Aký bol váš prvý kontakt so súperkou?
„Janka prišla za mnou, podala mi ruku, športovo zagratulovala. Na objatia som nevidela vhodnú chvíľu, viem si predstaviť, čo prežívala. Ale má budúcnosť ešte pred sebou, verím, že si užije ďalšie olympiády."
Prvý súboj v Zoetermeeri ste prehrali, potom mala v Čunove Dukátová výhodu domácej vody. Verili ste v obrat?
„Nádej umiera posledná. Vrcholovým športovcom neostáva nič iné, ako myslieť pozitívne. Musím uznať, že som mala šťastie, keď Janka v Čunove minula bránku. Inak by vyhrala."
V Liptovskom Mikuláši ste mali domácu vodu vy. Akú trať postavil tréner Peter Hochschorner.
„Ťažkú, od prvej do poslednej bránky."
Zdalo sa, že v druhej finálovej jazde viac riskujete?
„Skôr som ťažila zo skúseností. Prvoradé pre mňa bolo neurobiť ťuk."
Postupové nervy sa ťahali vyše dvoch mesiacov. Ako ste spali pred rozhodujúcimi pretekmi?
„Napodiv dobre. Ale tie dva mesiace psychického vypätia na každú museli občas doliehať ako neľudský tlak."
V Pekingu budete pádlovať opäť proti starej priateľke Češke Štěpánke Hilgertovej (40 r.). Našli ste si jej gratulačnú esemesku.
„Práve som zapla mobil. Štépy sa určite ozve, na Európe pred týždňom v Poľsku pobila všetky súperky."
Okolo pekinskej olympiády je veľa vzruchu dávno pred jej otvorením. Ako to vnímate?
„Zabolelo, keď som sa dozvedela, ako počas štafety demonštranti uhasili pochodeň. Chápem politickú zložitosť, ale športovci si hry chránia ako niečo nadčasové a nadregionálne. V Pekingu sme už boli na sústrední, verím, že organizačne sa táto olympiáda vyrovná Sydney."
Vojtech Jurkovič
Autor: ju