BRATISLAVA. Do sporu, kto môže za prepustenie Róberta Okoličányho, včera zasiahol predseda Špeciálneho súdu Michal Truban. Hovorí, že údajný mafián sa nedostal na slobodu pre procesnú chybu. Obhajoval sudcov aj prokurátorov.
Truban spochybnil rozhodnutie ústavných sudcov, ktorí posúdili, že Okoličány bol vo väzbe protiprávne. Povedal, že išli nad rámec rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva.
Tvrdí to aj Najvyšší súd, ktorý nakoniec musel Okoličányho vo štvrtok prepustiť. Riadil sa rozhodnutím Ústavného súdu, hoci sa s ním nestotožňuje. Podľa neho ústavní sudcovia nepoužili v prípade Okoličányho správny judikát zo Štrasburgu.
Ústavný súd sa opieral o rozhodnutie v prípade dvoch Litovčanov. Podľa Najvyššieho súdu tento príklad nemožno použiť u nás. Slovenská a litovská legislatíva nie je totožná.
O tom, že ústavní sudcovia išli nad rámec európskej judikatúry aj slovenskej ústavy, je presvedčený aj Daniel Lipšic z KDH.
S týmto názorom nesúhlasí minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS. Na vine je platný Trestný poriadok, ktorý presadil jeho predchodca Lipšic. Za prepustenie Okoličányho by si preto podľa Harabinovho hovorcu Michala Jurčiho mal svedomie spytovať práve Lipšic. Ten obvinenia odmieta. Lipšic hovorí, že jeho zákon je bezchybný. Pripomenul, že podobne ako pri Okoličánym už ústavní sudcovia rozhodli aj pred rokom. Ak teda Harabin hovorí o zlom zákone, mal ho už dávno zmeniť.
Okoličány sa dostal na slobodu, lebo podľa Ústavného súdu mu súd nepredĺžil väzbu po tom, ako prokurátor podal naňho obžalobu. Zákon hovorí o prípravnej, vyšetrovacej väzbe a väzbe súdnej. Okoličánymu sa prípravná väzba skončila 28. apríla 2007. Deň predtým ho prokurátor obžaloval.
Truban hovorí, že súd je povinný po podaní obžaloby rozhodnúť o väzbe, ale zákon nevymedzuje lehotu, počas ktorej by tak mal rozhodnúť. V praxi preto súdy predlžovali väzbu na prvom zasadnutí. Ústavní sudcovia to spochybnili a hovoria, že musia rozhodnúť skôr, ako pôvodná lehota vyprší.
Harabin už pripravil zmenu v Trestnom poriadku.
Autor: vev