Chorváti budú kontrolovať dovoz potravín

S dovolenkou automa v prenajatom apartmáne úzko súvisí dovoz vlastných potravín zo Slovenska.

Väčšinou to, čo do Chorvátska vozíme v aute, je nelegálne, pretože podľa ich colných predpisov nesmú dovolenkári dovážať čerstvé mäso.

Čo môžete doviezť

Salámy a mäsové výrobky smú – iba v takom množstve, ktoré zodpovedá konzumácii počas cesty.

Na jednu osobu v aute možno doviezť jeden kilogram alebo jeden liter potravín ako vajcia, mlieko, syry. Podľa chorvát­skych colníkov môžeme na jedného dospelého v aute viezť dva litre vína, dva litre piva, liter tvrdého alkoholu a škatuľku cigariet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drago Stojakovič z cestovnej kancelárie Maestral Travel zistil v rozhovore s chorvátskymi colníkmi, že počas nadchádzajúcej sezóny budú prísnejšie kontrolovať dovoz potravín.

SkryťVypnúť reklamu

„Výrazne ma upozornili, že od prvého júna budú zostrené kontroly zamerané na dovoz potravín. Môžete si doviezť potraviny na cestu a nie na pobyt. To znamená, že na cestu do Splitu budú tolerovať pitie, obložené chleby, ale nie mrazené mäso,“ povedal Stojakovič. Ceny potravín v Chorvátsku a na Slovensku sú už takmer identické, preto sa neoplatí a nesmie voziť so sebou kompletnú stravu na celý pobyt.

Pri mori sú drahé mäsové výrobky a niektoré druhy piva. Aj v reštaurácii treba počítať s vyššími cenami, ale lacnejšie a neraz lepšie sa dá najesť mimo hlavných promenád a vychytených miest.

Na mýto si pripravte drobné alebo kartu

Cesta k Jadranskému moru je z roka na rok jednoduchšia, a to nielen vďaka novým diaľniciam, ale stále kvalitnejšiemu dopravnému značeniu, lepšej internetovej navigácii a zjednocovaniu predpisov v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerný vodič nebude mať problém potrafiť cez Maďarsko alebo Rakúsko do Chorvátska a následne k moru. Všetky služby sú dostupné na každom kroku.

Niektoré mýtnice (diaľničné vjazdy a výjazdy) bývajú v piatok a sobotu preplnené, a preto sa tam dlhšie čaká.

Vodiči by si mali dopredu pripraviť peniaze a tiež rátať s možným zdržaním. S toaletami na mýte býva problém, preto odporúčame nenechávať si jej návštevu až po prejdení mýta.

Situáciu na jednom z naj­problematickejších miest, na platidle v Záhrebe môžete sledovať cez internetovú webkameru, a tak v predstihu zistiť, ktoré dni a časy prejazdu sú najhoršie.

Našťastie, za platidlom vyrástla nová čerpacia stanica s príslušenstvom, kde sa dá zregenerovať po únavnom čakaní.

Pri platení za použitú diaľnicu sa zobrazí suma v kunách aj eurách, výhodnejšie je však platiť kunami alebo bankomatovou kartou. Správca diaľnice Záhreb – Šestanovac akceptuje karty AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTER CARD, MAESTRO a VISA.

SkryťVypnúť reklamu

Drahšia nafta, palivá lacnejšie

Motoristi hľadajú priestor, kde ušetriť. Prvú možnosť ponúka samotné auto a jeho spotreba. Vozidlá s naftovým motorom majú obyčajne nižšiu spotrebu pri dlhej jazde po diaľnici, ale v Chorvátsku je už tiež nafta drahšia než benzín. Preto bude rozhodujúca priemerná spotreba auta bez ohľadu na druh paliva.

Potešiteľné je, že pri súčasnom kurze koruny vychádzajú pohonné látky v Chorvátsku lacnejšie ako na Slovensku. Ušetriť sa dá aj na poplatkoch za diaľnice použitím starej cesty cez Plitvice až k moru, otázka znie, či to stojí za to.

Reflexné vesty

Informácie o tom, že pri vstupe do Chorvátska musí byť v aute reflexná vesta pre každého člena posádky, sú nepravdivé. Chorváti však požadujú v aute jednu reflexnú vestu, ktorú musí mať vodič alebo obsluhujúca osoba oblečenú na ceste v prípade poruchy vozidla.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia sleduje oblečenie vesty podobne prísne ako v Rakúsku. Mať ju v aute nestačí.

Kritické body na diaľnici

Prúdy turistov zo všetkých používaných smerov a ciest sa stretávajú v Záhrebe, kde spoločne vstupujú na diaľnicu na mýte Lučko.

Najhoršie bývajú prelomové termíny – piatok, sobota, prípadne streda. Stav na platidlách sleduje webová kamera na stránke chorvátskych diaľnic www.hac.hr.

Problémy v dopravnej špičke bývajú aj pri tuneloch Mala Kapela a Sveti Rok, ktoré sú vybudované iba v polovičnom profile a jeden tubus funguje obojsmerne. Chorváti priebežne zme­nili stratégiu budovania diaľnic a výstavbu druhých rúr zrýchlili.

Už na budúce leto budeme cestovať cez Malu Kapelu aj Sveti Rok bez zdržania a v plnom profile.

Kalkulácia nákladovna cestu autom

SkryťVypnúť reklamu

Nafta je v Maďarsku lacnejšia, v Rakúsku rovnaká ako u nás.

Cestu do Chorvátska sme absolvovali s vozidlom Mazda 6 2,0 d, ktoré v prevádzkových nákladoch reprezentuje najrozšírenejšiu skupinu naftových mo­torov u nás. Priemerná spotreba Mazdy sa pohybovala medzi šiestimi a siedmimi litrami nafty aj pri rýchlejšej jazde po diaľnici.

Rýchlou jazdou sme simulovali väčšie zaťaženie auta naloženého batožinou. Podobne budú na tom so spotrebou majitelia vozidiel s dvojlitrovým naftovým motorom.

V kalkulácii sme zohľadnili všetky poplatky a ceny paliva. Momentálne sa už neoplatí kvôli cene natankovať nádrž nafty na Slovensku, pretože nafta je v Maďarsku lacnejšia.

Ak pôjdete cez hraničný priechod Šahy vedzte, že Slovnaft tu predáva liter nafty za najvyššie ceny, aké sú na Slovensku. Radšej si natankujte vo Zvolene alebo iných mestách vzdiale­ných od hraníc. Palivo potom bez problémov vydrží až do Chorvátska.

SkryťVypnúť reklamu

Kto cestuje cez Rakúsko, natankuje za približne rovnakú alebo nižšiu sumu ako na Slovensku. Cestou späť sme doplna natankovali ešte v Chorvátsku a palivo vydržalo až domov. Momentálne cítiť vplyv silnejúcej koruny proti euru a chorvátskej kune.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 371
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 974
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 128
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 113
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 922
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 663
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu