Jaroslav Durych: Eseje o umění
Host, Brno 2001
K rozsiahlemu dielu prozaika, básnika a publicistu Jaroslava Durycha (1886 – 1962) patria aj eseje o umení, v ktorých pátral nielen po zmysle vlastnej umeleckej tvorby, ale uvažoval aj o otázkach tvorby všeobecne. Vznik esejí sa datuje väčšinou do dvadsiatych rokov minulého storočia a vyjadrujú jednak Durychovu spätosť s dobovým historickým a umeleckým kontextom, ale súčasne aj jeho nezávislosť, silu osobnosti, ktorou vnímal prítomnosť estetického zážitku v hodnotovom chaose obdobia po prvej svetovej vojne.
Erica Jongová: Strach z padesátky
Eroika – Knižný klub, Praha 2001, preložila Eva Věšínová-Kalivodová
Románom Strach z padesátky (Fear of Fifty) chcela Američanka Erica Jongová zrejme nadviazať na svoj prvý a zároveň najúspešnejší román Strach vzlétnout (Fear of Flying). Ten sa stal v USA v roku 1973 priekopníckym, neskôr kanonickým dielom feministickej literatúry a fungoval ako skvelý text hýriaci extrémami, bláznivým jazykom, energiou a poéziou; mimochodom, zaviedol kritikmi a novinármi ospevovaný aj odsudzovaný termín „supersúlož“.
V Strachu z padesátky sa Jongová pokúsila o priznanú autobiografiu. V jednom interview autorka povedala, že mnoho mladých žien dnes píše memoáry, pretože cíti, že ich životy za to stoja. Pri Jongovej to neplatí metaforicky, ale doslova – intelekt a emócie feministky, umelkyne a Židovky nám napokon predstavila a priblížila vo všetkých svojich knihách. Logicky sa preto v Strachu z padesátky opäť stretávame s mnohými bývalými i súčasnými manželmi a milencami, s matkou – neuznanou maliarkou, so sestrami a, samozrejme, s jej deťmi.
Krehká sila (Dvadsať rozhovorov o životných cestách žien)
Inštitút pre verejné otázky a Kalligram, Bratislava 2001, editorka Zora Bútorová
„Aj keď v knihe prevažuje kritický tón, nie je ufrflaná. Rozhovory sú skôr pátraním po prameni, ktorý dosiaľ naplno nevytryskol. Sú hľadaním tej najprírodnejšej, najekologickejšej energie, ktorej zdroj je v ženách,“ hovorí o knihe Zora Bútorová. Vystupuje tu pestrá zmes zaujímavých osobností nášho verejného života, ktorých rozhovory prinášajú nezvyčajné životné skúsenosti a odkrývajú nepreskúmané vrstvy našej každodennosti.
Kuchyne
Slovart, Bratislava 2001
Praktické príručky z edície Domov plný nápadov s množstvom originálnych rád majú byť výborným pomocníkom pri zariaďovaní.