KOŠICE. Dlhé roky patril medzi najmladších rozhodcov v top skupine. O to prekvapujúcejšie, že nebol z futbalovo silnej krajiny. Dostal obrovskú dôveru, ktorú postupne spláca. A ešte päť rokov bude. Do rozhodcovského dôchodku sa odchádza v 45 rokoch a Ľuboš Micheľ dnes oslavuje štyridsiatku.
V 25 rokoch na listine FIFA
Ako 18-ročný hráč Stropkova si roztrhol krížne väzy a keďže chcel zostať pri futbale, v dileme tréner - rozhodca sa rozhodol pre druhú alternatívu. Bola to správna voľba. Micheľ, „dieťa“ bývalého predsedu východoslovenského krajského zväzu Gejzu Princa, preletel cez regionálne súťaže a v roku 1993 postúpil do najvyššej súťaže.
Práve sa delila federácia a slovenský zväz potreboval nahlásiť päť mien na medzinárodnú listinu rozhodcov FIFA. Kvarteto bolo známe, chýbal piaty. Mal byť jazykovo zdatný a hlavne perspektívny. Voľba padla na Micheľa. Mal 25 rokov. Svidnícky rodák sa dnes aktívne dohovorí po anglicky, nemecky, rusky a poľsky.
Perspektívnosť začal potvrdzovať na záverečných turnajoch mládežníckych šampionátov. Na jednom z nich si v roku 1998 zapískal aj finále. Na rad prišli seniorské šampionáty a medzi nimi množstvo medzištátnych duelov i súbojov tímov najzvučnejších mien v Pohári UEFA a Lige majstrov. Druhé veľké finále zažil v roku 2003 v Pohári UEFA, keď v Seville viedol duel medzi FC Porto a Celticom Glasgow. O dva roky sa dočkal ďalšieho vyvrcholenia: v Nemecku viedol finále Pohára konfederácií Brazília – Argentína.
Povedie súboj gigantov?
Absolvent Pedagogickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Prešove sa stal prvým Slovákom, ktorému sa podarilo trikrát po sebe skončiť na prvých troch priečkach v ankete Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) o najlepšieho futbalového rozhodcu sveta (2005 – 3., 2006 – 2., 2007 – 3.).
V predvečer štyridsiatky rozhodoval finále Qatar Cupu v Dauhe. Najcennejší darček možno dostane dodatočne.
Ľuboš Micheľ je horúcim kandidátom na stredajšie finále Ligy majstrov Manchester United – FC Chelsea v Moskve. Na Slovensku sa o tom debatuje len opatrne, no v Anglicku o tom hovoria takmer ako o hotovej veci. Počkajme si, či po prvý raz v histórii povedie Slovák finále najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente. Bola by to obrovská pocta.
Micheľove vrcholy
1995: ME 16 - Belgicko, Svetová univerziáda - Japonsko
1997: MS 17 - Egypt
1998: ME 21 - Rumunsko (pískal finále Španielsko - Grécko)
2000: ME - Holandsko a Belgicko, OH - Austrália
2002: MS - Japonsko a Kórea
2003: finále Pohára UEFA v Seville: FC Porto - Celtic Glasgow
2004: ME - Portugalsko
2005: Pohár konfederácií FIFA - Nemecko (pískal finále Brazília - Argentína)
2006: MS - Nemecko
2008: ME - Rakúsko, Švajčiarsko