RANGÚN, BRATISLAVA. Kláštory budhistických mníchov v Barme boli jediným útočiskom pre ľudí, z ktorých ničivý cyklón urobil 3. mája bezdomovcov. Trinásť dní po katastrofe prídu aj o túto provizórnu strechu nad hlavou. Vojenská junta nariadila mníchom, aby vyprázdnili kláštory.
Junta mníchom: Obete von!
„Nikto im nepomáha. Nevidel som tu nikoho z vlády,“ citovali čínske noviny Standard mnícha z kláštora Kyi Bui Kha. Ten prichýlil asi sto ľudí, s ktorými sa delí o posledné zásoby ryže a dažďovej vody. Vláda však dala kláštorom ultimátum, dokedy sa majú týchto ľudí zbaviť.
„Neviem, kam pôjdu. Ale je to rozkaz,“ povedal Standardu jeden z mníchov. Ľuďom dovolia chodiť k mníchom po jedlo, nesmú však u nich prespávať. Budhistickí mnísi boli prví, kto sa v Rangúne zapojil do odstraňovania popadaných stromov a trosiek z ulíc.
Tretina obetí sú deti
Kláštory boli doteraz útočiskom najmä pre deti, ktoré po zásahu cyklónu prišli o rodičov. Podľa OSN až tretinu obetí ničivej búrky tvoria práve deti. Tie, ktoré prežili, môžu byť vystavené sexuálnemu zneužívaniu. UNICEF už zaznamenal jeden pokus o pašovanie detí.
Vojenská junta stále blokuje vstup zahraničných humanitárnych pracovníkov do postihnutých oblastí. OSN varuje, že ak barmská vláda neustúpi, počet obetí ešte vzrastie. Okrem toho krajine hrozí ďalší cyklón, ktorý sa formuje nad oceánom.
Česká organizácia Člověk v tiesni už začala na juhu Barmy s distribúciou takmer 300 balíkov s ryžou, fazuľou a sušenými rybami. Tie sa dostali k obyvateľom zničenej oblasti Kuangyan Gon, ktorá od vlády zatiaľ nedostala žiadnu pomoc.
Veľa ľudí tam zomrelo. „Ľudia hovoria, že zomreli od hladu, najskôr však asi ide o úmrtia následkom zranení a vyčerpania,“ povedal SME Ondřej Zapletal z Člověka v tísni, ktorý je v Barme. Pri distribúcii im pomáhajú aj mnísi. Na akcii sa spolupodieľa aj slovenské združenie Človek v ohrození. Z jej zbierok sa financujú zásielky pomoci.