BRATISLAVA. Kto si doteraz nestihol zaplatiť letnú dovolenku, musí počítať s tým, že si za zájazd lietadlom v týchto dňoch priplatí od dvesto do deväťsto korún na osobu. Letecké spoločnosti totiž oznámili cestovným kanceláriám, že od júna zvyšujú palivové príplatky.
Dôvodom je ustavične rastúca cena ropy. Americká ropa WTI v utorok prekonala ďalší rekord. Barel (159 litrov) ľahkej ropy stál takmer 127 dolárov.
„Cestovným kanceláriám oznamujeme v týchto dňoch zvyšovanie cien. Od začiatku roka vzrástli ceny paliva o 30 percent,“ povedal ekonomický riaditeľ spoločnosti Air Slovakia Miroslav Polónyi. Air Slovakia prevádzkuje charterové lety napríklad do Grécka, Turecka, Egypta alebo Španielska.
Časť nákladov zaplatia za klientov cestovky
Výška príplatkov sa v jednotlivých cestovných kanceláriách líši. Niektoré stanovili rovnaké príplatky pre všetkých zákazníkov, iné odstupňovali podľa vzdialenosti miesta dovolenky. Cestovky príplatky účtujú len novým klientom.
Príplatky sa netýkajú tých, ktorí už dovolenku majú zaplatenú. Zvýhodnení sú aj tí klienti, ktorí ju majú rezervovanú. Ak v najbližších dňoch cenu zaplatia, palivový príplatok im spoločnosti odpustia alebo znížia o polovicu.
Najväčšia cestovná kancelária Satur účtuje od utorka palivový príplatok len novým klientom, a to v rozsahu od 590 do 840 korún. Rovnaká situácia je podľa riaditeľky marketingu Satur Márie Gallovej aj v susedných krajinách a netýka sa teda len slovenských dovolenkárov. Cestovné kancelárie nepremietajú do cien celé zvýšenie príplatkov. Tvrdia, že časť zvýšených nákladov hradia samy a ide to na úkor ich ziskov. Noví klienti Firo Tour zaplatia napríklad jednotný príplatok 800 korún na osobu. Predraženie leteniek je však podľa Marcela Siekela z Firo tour viac ako dvetisíc korún. „Všetko však nemôžeme preniesť na klientov, a preto 1200 korún berieme na seba,“ povedal Siekel.
Drahšie budú všetky lety
Spoločnosti, ktoré prevádzkujú charterové lety, uzatvárajú s cestovnými kanceláriami zmluvy s klauzulou o navýšení cien, ak vzrastie cena paliva. „Zvýšenie cien teda znáša cestovná kancelária. Je už na nej, akým spôsobom vyššie ceny premietne do cien klientom,“ povedal prevádzkový riaditeľ Seagle Air Martin Štulajter.
Nárast cien leteckého benzínu sa čoskoro odrazí podľa hovorcu SkyEurope Tomáša Kiku na cenách všetkých leteniek, nielen dovolenkových. „Náklady na palivá tvoria štvrtinu celkových nákladov leteckých spoločností. Zvyšujúca sa cena ropy poznačí teda všetky letecké spoločnosti,“ povedal.
Lety nezlacnejú aj napriek posilňovaniu sa kurzu koruny. Slabší dolár pomáha podľa leteckých spoločností len čiastočne tlmiť dosah vysokej ceny ropy.
Niektoré cestovky uvažujú o tom, že v dôsledku rastu cien nafty a benzínu stanovia príplatok aj na autokarovú dopravu. Cestovná kancelária FIFO o jeho zavedení rozhodne v najbližších dňoch. „Jeho výška by však za súčasných podmienok nemala prekročiť hranicu 200 korún,“ povedal riaditeľ FIFO Tibor Bajaník.
Časť dovoleniek ešte môže podľa Bajaníka zlacnieť z dôvodu ponuky takzvaných „last minute“. Ceny služieb zahrnutých v balíku zájazdov však už viac nezlacnejú. Podľa riaditeľa Koala Tours Olivera Klucha vďaka silnej korune klesnú len výdavky slovenských dovolenkárov v zahraničí, alebo si budú môcť viac dovoliť.
Koruna včera tak ako v minulých dňoch prelomila ďalší rekord, keď sa na záver obchodovania posilnila na úroveň 31,633 koruny za euro.