BRATISLAVA. Rekordné ťaženie koruny pokračuje. Slovenská mena, nabudená rozhodnutím eurokomisie povoliť Slovensku euro a vyhláseniami vládnych politikov, že chcú, aby konečný kurz koruny bol čo najsilnejší, posunula doterajší rekord o niekoľko halierov. Neskôr sa mierne oslabila.
Euro prvýkrát v histórii stálo 31,645 koruny. Ešte pred týždňom to bolo vyše 32 korún.
Slová premiéra Roberta Fica, že pre ľudí je výhodnejší silnejší kurz a vláda sa oň aj bude usilovať, vzal trh vážne. Z premiérových vyjadrení si devízoví obchodníci odvodili, že konečný kurz koruny, s ktorým sa prepočítajú všetky platy a ceny na eurá, môže byť ešte silnejší ako rekordy, ktoré koruna tento týždeň zlomila. Koruna preto postupne silnie.
Žeby 31,50 koruny za euro?
„Keďže sa premiér už niekoľkokrát vyjadril, že by chcel vidieť konverzný kurz čo najnižšie, dá sa predpokladať, že vláda sa bude snažiť, aby sa z pohľadu slovenskej meny dohodol čo najsilnejší kurz,“ myslí si devízový obchodník UniCredit Bank Patrik Malec. Podľa neho koruna ešte posledné slovo nepovedala a dočkáme sa preto ďalších rekordov.
Predpokladá, že v najbližších dňoch by sa mena mohla dostať až k 31,50 koruny za euro.
Niekde okolo tejto úrovne odhaduje Malec aj výsledný konverzný kurz, za ktorý sa korunové ceny a platy premenia v januári na eurové hodnoty. „Nedá sa vylúčiť, že by to mohlo byť aj nižšie,“ povedal Malec.
Ľudia, ktorí majú úspory v korunách, by mohli zarobiť za predpokladu, že konverzný kurz by bol slabší ako súčasný trhový. Ak by si niekto v súčasnosti zamenil 100-tisíc korún kurzom 31,70, získal by 3155 eur. Je to približne o 78 eur viac, ako keby si neskôr zamieňal za slabší konverzný kurz, napríklad 32,50 koruny za euro.
Bez ohľadu na výšku konečného kurzu a jeho rozdiel oproti súčasnému trhovému, ekonómovia ľuďom radia, že nie je čas na špekulácie. Odporúčajú, aby prípadné korunové úspory vymenili za eurá, až keď bude známy konečný kurz eura a koruny. Ten by sme sa mali dozvedieť začiatkom júla. Možno ešte o niečo skôr, ak Európska centrálna banka povolí zhodnotenie oficiálneho kurzu koruny. Jeho nová hodnota už bude s veľkou pravdepodobnosťou totožná s konverzným kurzom.
„To, čo by bežní ľudia zarobili na kurzovej špekulácii, prerobia na poplatkoch,“ povedal ekonóm SAV Vladimír Baláž. Priestor na prípadný zárobok znižuje okrem poplatkov aj to, že banky aj zmenárne predávajú eurá za nevýhodnejší, teda slabší kurz, ako ich nakupujú.
Pozor na machinácie
Ekonóm Allianz-Slovenská DSS Mário Blaščák zasa varuje, že ak by ľudia podľahli panike a začali by vo veľkom vymieňať úspory za eurá, môže sa stať, že ich niekto oklame. „Mohli by sa stať obeťou machinácií pouličných devízových predajcov,“ povedal Blaščák.
Silnejší kurz pri prechode na euro pomôže dovozcom a tým, čo dovolenkujú a nakupujú v zahraničí. Takisto zmierni tlak na rast cien z dovozu. Silný kurz však škodí vývozcom. Predražuje ich produkciu a oslabuje konkurenčnú pozíciu na zahraničných trhoch.
Koruna zlacňuje pokuty v MHD
Ľuďom, ktorých revízori prichytili v Bratislave bez cestovného lístka, sa oplatí pokutu zaplatiť v eurách.
Bratislavský dopravný podnik vyberá pokuty za cestovanie načierno totiž nielen v korunách, ale aj v eurách.
Podľa aktuálneho sadzobníka, ktorý platí od novembra minulého roku, stojí jazda načierno 1400 korún alebo 35 eur. V prepočte pri súčasnej silnej korune je 35 eur niečo viac ako 1100 korún. Ak teda čierny pasažier uhradí dnes pokutu revízorovi eurami, ušetrí zhruba tristo korún.
Hovorca dopravného podniku Peter Kavecký potvrdil, že je výhodnejšie uhradiť pokutu na mieste v eurách, ale najvýhodnejšie je za cestovanie v MHD riadne zaplatiť.
(pef)