BRATISLAVA. Ministerstvo práce pod vedením Viery Tomanovej otvorilo druhý pilier najmä preto, aby sa čo najviac zvýšili príjmy Sociálnej poisťovne. No až 60 percent občanov, ktorí si od januára prestali sporiť na penziu v druhom pilieri, platili dôchodkové odvody z vymeriavacieho základu nižšieho ako 15tisíc korún.
Podľa údajov Sociálnej poisťovne si na súkromných dôchodkových účtoch v druhom pilieri prestalo od začiatku roka do včera sporiť viac ako 32tisíc ľudí. Ministerstvo vo svojich prognózach rátalo s tým, že zo systému do konca júna odíde zhruba 30 800 občanov. V tomto bode sa jeho predpoklad už naplnil.
No zároveň počítalo s tým, že sa príjmy poisťovne do konca roka zvýšia zhruba o 2,86 miliardy korún. Pôvodný prepočet dokonca hovoril o 6,75 miliardy korún. Ľudia, ktorí z druhého piliera vystúpili, si na svojich dôchodkových účtoch dokopy nasporili 1,060 miliardy korún. Väčšiu časť z tejto sumy už dôchodkové správcovské poisťovne previedli do Sociálnej poisťovne.
No až 81 percent bývalých sporiteľov platilo dôchodkové odvody z vymeriavacieho základu od nula do 20–tisíc korún.
V prípade zamestnanca je vymeriavacím základom jeho hrubá mzda. Vymeriavacím základom podnikateľa je menej ako polovica jeho daňového základu.
Zo systému vystúpili najmä starší sporitelia. Viac ako polovica z nich mala nad 45 rokov. Až 77 percent týchto sporiteľov bolo starších ako 40 rokov.
O otvorení druhého piliera informoval rezort aj prostredníctvom informačných letákov. Dostalo ich viac ako 1,9 milióna domácností. „Je povinnosťou ministerstva práce poskytnúť občanom dostatok informácií,“ povedala pred časom ministerka práce Viera Tomanová. DSSky označili ich obsah za zavádzajúci. Na nesprávny prepočet dôchodku z druhého piliera uvedenom v modelovom príklade upozornil aj bývalý poradca ministra financií Richard Sulík.
Do druhého piliera od začiatku roka vstúpilo takmer 9,7 tis. ľudí. Ich priemerný vymeriavací základ je podľa údajov poisťovne 18,2 tis. korún. „Nedá sa povedať, že vstupujúci sporitelia sú nadpriemerne príjmoví, ale zrejme to vyplýva z toho, že ide najmä o mladých ľudí,“ povedal riaditeľ sekcie informatiky poisťovne Jaroslav Belluš. Až 80 percent z týchto sporiteľov má menej ako 30 rokov. V druhom pilieri si na penziu sporí celkovo 1,539 milióna ľudí.(of)