BRATISLAVA. Ak patríte medzi ľudí, ktorí vlastnia pozemok pod obecnou cestou či stavbou, máte šancu na náhradu. Návrh zákona z dielne ministerstva financií je totiž podľa Richarda Drutarovksého z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie „omnoho miernejší“, ako avizoval premiér Robert Fico.
Zákon o generálnom vyrovnaní ako hlavný spôsob náhrady určuje obciam povinnosť dať vlastníkovi pozemku pod stavbou náhradný pozemok. Ten musí byť v primeranej výmere a kvalite k pôvodnému pozemku. V prípade, ak obec taký pozemok nemá, preberá zodpovednosť Slovenský pozemkový fond. Ten potom dá vlastníkovi náhradný pozemok alebo peniaze.
Pôvodne mali byť majitelia pozemkov vyvlastnení bez náhrady. Premiérovi sa nepozdávalo finančné vyrovnanie vlastníkov. „Musíme nájsť nejaký právny režim, ktorý to vyrovná bez finančnej náhrady. To sú miliardy!“ povedal pre TA3.
Problém s pozemkami riešia samosprávy už dlhodobo. Bez usporiadaného vlastníctva pozemkov totiž nemôžu čerpať peniaze z európskych fondov.
Napriek tomu, že ministerstvo financií priznalo vlastníkom náhradu, ostali podľa Drutarovksého v návrhu zákona slabé miesta.
Chýba napríklad termín, dokedy treba dať vlastníkovi náhradu za pozemok. „Potom sa môže pokojne stať, že sa bude s obcou roky naťahovať o náhradu.“ Podľa neho by bolo spravodlivé riešenie, keby obce vlastníkom platili nájomné, kým ich zastavené pozemky nevyrovnajú. „Problém je, že obec nebude nič motivovať, aby pozemok vlastníkovi zamenila,“ povedal.
To, že treba stanoviť termíny odškodnenia, si myslí aj splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu Ján Turčan. „S návrhom zákona nie som spokojný,“ povedal.
Návrh zákona je do konca mája v pripomienkovom konaní. Podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála je teraz veľmi ťažko povedať, ako to bude. „Otázne je aj to, či obce vôbec majú voľné pozemky, aká je ich poloha a kvalita. Môže všeličo vzniknúť,“ povedal.
Autor: du