BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská menšinová vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya včera úspešne prežila prvé vážnejšie parlamentné hlasovanie.
Vďaka podpore liberálneho Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) Gyurcsányovi socialisti presadili novú vládnu štruktúru, ktorá oproti predchádzajúcej počíta so vznikom ďalších ministerstiev.
Liberáli pôvodne rozšírenie vlády odmietali. Po rannom stretnutí s Gyurcsányom však oznámili, že návrh podporia, aj keď s ním naďalej nesúhlasia.
Všetkým na smiech
Podľa poslanca liberálov Gábora Horna sú konštruktívnou opozíciou a premiér im navyše sľúbil, že nová početnejšia vládna štruktúra nevyjde rozpočet drahšie než tá doterajšia.
Zväz slobodných demokratov tak ignoroval otvorený list svojho bývalého ministra zdravotníctva Lajosa Molnára, ktorý stranu vyzýval, aby hlasovala proti rozšíreniu vlády, ak nechce byť všetkým na posmech.
Molnár pripomenul, že v apríli liberáli vystúpili z koalície so socialistami, lebo tí sa odklonili od pôvodného vládneho programu, ktorý kládol dôraz na reformy verejných financií vrátane okresania štátneho aparátu.
Koniec reforiem
Výsledok včerajšieho hlasovania je dôležitým znamením toho, že menšinová vláda by s tichou podporou liberálov mohla nejaký čas úspešne prežívať a v krajnom prípade dokonca môže vydržať až do ďalších riadnych volieb na jar 2010.
A to napriek tomu, že vláda dáva jasne najavo, že definitívne končí s reformami, s ktorými Gyurcsány pôvodne spojil svoje zotrvanie na čele vlády. Liberáli zasa po odchode z koalície sľúbili podporu iba tým krokom, ktoré budú v súlade s pôvodným reformným smerovaním.
Rušíme, čo sme prijali
Vláda by dnes mala schváliť návrh nového ministra zdravotníctva Tamása Székelya, ktorý od základu ruší zákon o zdravotníckej reforme odhlasovaný v parlamente aj socialistickými poslancami na začiatku roku.
Dovtedajšiu jedinú štátnu zdravotnú poisťovňu mala podľa zákona nahradiť sieť regionálnych poisťovní, do ktorých by mohol ako menšinový vlastník vstúpiť aj súkromný kapitál.
Štát už na založenie regionálnych zdravotných poisťovní a propagáciu nového systému minul v prepočte niekoľko desiatok miliónov slovenských korún. Teraz však zaniknú ešte predtým, než začali skutočne fungovať.
Gyurcsány tento týždeň sľúbil, že doteraz sa znižujúce reálne príjmy obyvateľstva začnú od druhej polovice roka rásť, rovnako ako bude rásť spotreba a zároveň budú pokračovať veľké štátne investície.
Ešte pred tým premiér hovoril, že akékoľvek ďalšie reformy môžu byť iba „zamatové“ a až do jesene nemožno od vlády očakávať nijaké výraznejšie kroky v tomto smere.
Socialistickí politici sa tiež netaja tým, že pri presadzovaní svojich cieľov sa budú čo najmenej obracať na parlament a čo najviac využívať také nástroje, akými sú ministerské dekréty.
Rastúce výdavky
Internetový spravodajský server Hirszerző upozorňuje, že vláda už na tento rok výrazne zvyšuje sociálne výdavky štátu, na ktoré padne asi tridsať percent rozpočtových príjmov.
Výrazne by napríklad mali pridať dôchodcom aj nezamestnaným.