tu ich dostala česká europoslankyňa Jana Hybášková.
Sýrski opozičníci prišli povedať, aby Európa nezatvárala oči pred podporou islamského terorizmu z vládnych vrecák či potláčaním ľudských práv a vo svojich kontaktoch so Sýriou na oboje poukazovala. „Potrebujeme od vás tlak na režim a počúvanie aj druhej strany, nás. Sami doma potrebujeme čas a odvahu,“ definoval to Ausama Moonajed, jeden z prítomných Sýrčanov.
Sýrske opozičné hnutie sa minulý rok v decembri zomklo pod jednu strechu a napísalo svoje požiadavky do „damašskej deklarácie“, mimochodom inšpirovanej Chartou 77. Režim krátko na to dve tretiny z 260 signatárov zatkol a uväznil. Vo väzení skončil tiež hlavný predstaviteľ opozície - „sýrsky Havel“ Rijád Saíf.
Okrem toho, že Saíf je duchovným lídrom, zo zisku svojej továrne, kde sa šijú tenisky Nike, opozíciu financuje. Je však ťažko chorý a vláda mu prístup k liečbe vo väzení znemožnila. Nad budúcnosťou sýrskej opozície sa preto sťahujú existenčné mračná.
Hybášková využila možnosť a priviedla Sýrčanov rovno do centra únie. Dejiny Blízkeho východu to nezmení. Je to len časť odpovede na otázku „Robia naši europoslanci vôbec niečo“?