BRATISLAVA. Zamestnanie, teda poistenie, ako aj dosiahnutý príjem sa v Sociálnej poisťovni preukazujú predovšetkým evidenčným listom z dôchodkového poistenia alebo evidenčným listom z dôchodkového zabezpečenia (pred rokom 2004).
Tie sú povinní za svojich zamestnancov viesť a odosielať do Sociálnej poisťovne všetci zamestnávatelia.
Evidenčné listy musia viesť za všetkých zamestnancov, aj tých, ktorí sú v dôchodkovom veku, ale stále pracujú.
Pokiaľ však takýto evidenčný list nie je k dispozícii, nastupuje pátranie. „Dobu zamestnania môže občan preukázať i iným hodnoverným dokladom,“ hovorí riaditeľka komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná.
Aké doklady zavážia
K dokladom, ktoré môže žiadateľ o dôchodok predložiť, aby preukázal odpracované roky, podľa Sociálnej poisťovne patrí potvrdenie zamestnávateľa či jeho právneho nástupcu. Alebo pracovná zmluva či doklad o ukončení pracovného pomeru, prípadne aj potvrdenie o začiatku a ukončení zamestnania, ktoré sa nachádzali v starších občianskych preukazoch a pracovných knižkách.
Pokiaľ ani takéto doklady nemá občan k dispozícii, treba sa obrátiť na firmu, ktorá spravuje dokumenty zaniknutého zamestnávateľa.
Ak sa zistí, že zamestnávateľ, respektíve jeho právny nástupca neexistuje, bude chýbajúce údaje zisťovať Sociálna poisťovňa počas konania o dôchodku.
S čestným vyhlásením len opatrne
Len vo výnimočných prípadoch, keď skutočne nie sú žiadne iné doklady, ktoré by preukazovali dobu zamestnania, môže žiadateľ o dôchodok predložiť aj čestné vyhlásenie spolu s vyhlásením dvoch svedkov. „Najlepšie by bolo, keby to boli spolupracovníci, ktorí s ním po celú dobu pracovali,“ hovorí Výborná.
Upozorňuje však, že skutočnosť, či toto vyhlásenie vierohodne preukáže dobu zamestnania, posudzuje výlučne Sociálna poisťovňa s tým, že zo zákona jej nevyplýva povinnosť túto dobu na dôchodkové účely aj zhodnotiť.
Svedkov si v poisťovni preveria
Môže sa totiž stať, že vzájomným porovnávaním čestného vyhlásenia, ako aj iných dôkazov, môže dôjsť k jeho spochybneniu. Preto skôr ako občan podá čestné vyhlásenie, mal by ísť do pobočky Sociálnej poisťovne, kde mu poradia, akým spôsobom by sa ešte dali nejaké hodnoverné doklady získať. Pri posudzovaní svedkov sa prihliada predovšetkým na vierohodnosť, no posudzujú sa aj iné dôkazy.
Napríklad sa kontroluje, či svedkovia majú vo firme alebo u zamestnávateľa rovnakú dobu zamestnania ako žiadateľ, ktorému svedčia.
Ak nemáte záznamy
Najskôr sa presvedčte, či nemáte doma doklady, ktoré by vypovedali o pracovnom pomere a výške zárobku.
Patria k nim napríklad pracovné zmluvy s dohodnutou výškou odmeny, platobné výmery, potvrdenia o začiatku a ukončení zamestnania, ktoré sa kedysi dávali do občianskych preukazov alebo pracovných knižiek.
Vyhľadajte zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu alebo firmu, ktorá spravuje dokumenty zaniknutého zamestnávateľa, potrebné dôkazy sa môžu nájsť u nich.
Kým sa rozhodnete pre čestné vyhlásenie a vyhlásenie svedkov, pokúste sa ešte raz poradiť na pobočke Sociálnej poisťovne, či nie je iná možnosť.
Zdroj: Sociálna poisťovňa