Lákajú učiteľov z Južnej Afriky
JOHANNESBURG. Až na osemtisíc sa odhaduje počet juhoafrických učiteľov, ktorí sa dali zlákať, aby opustili svoju krajinu a vybrali sa učiť do Veľkej Británie. Táto ostrovná krajina sa potýka už nejaký čas s nedostatkom pedagógov, presnejšie povedané tých, čo by pri učiteľskom povolaní vydržali. Briti preto hľadajú nové sily v zahraničí a ponúkajú im výhodné podmienky. Juhoafrická republika sa už začína brániť a hovorí o potrebe medzivládnych dohôd v tejto oblasti. Podľa jej predstaviteľov to začína ohrozovať záujmy krajiny. Britské agentúry, ktoré sa zaoberajú „verbovaním“ pedagógov, však argumentujú tým, že juhoafrické školstvo ohrozené nie je, pretože v krajine je v skutočnosti prebytok učiteľov.(čtk)
V kaviarňach v Tokiu obsluhujú slúžtičky–muži
TOKIO. V desiatkach kaviarní rozosiatych po tokijskej štvrti Akihabara, povestnom centre elektroniky, obsluhujú počítačových nadšencov mladé Japonky oblečené do šiat francúzskych slúžtičiek. Nenechajte sa oklamať nariasenými zásterkami - všetky tieto dievčatá sú v skutočnosti muži, píše agentúra Reuters.
Majitelia kaviarní tak reagujú na dopyt svojich zákazníkov, fanúšikov komiksov a počítačových hier a ich hlad po novinkách. „Robím to len tak, aby som mal nejakú zmenu,“ hovorí Miju Kurusu, jeden z mužov, oblečených do šiat slúžok.
Všetko sa to začalo, keď sa manažér kaviarne Hibari Tei spýtal niekoľkých mužov v ženských šatách, či by nechceli zaskočiť za dievčatá, ktoré práve vtedy pracovali v inej pobočke. Na manažérovo prekvapenie si žiadny zo zákazníkov nevšimol, že ich obsluhujú muži.
Dievčenské kaviarne sa po prvýkrát objavili v Akihabare približne pred šiestimi rokmi. Stal sa z nich výnosný biznis, tvoriaci súčasť špecificky japonského odvetvia zábavného priemyslu, nazývaného otaku (toto slovo označuje fanatikov na komiksy a videohry), ktorý vraj ročne zarobí takmer dve miliardy dolárov.
Väčšina tunajších servírok má normálne zamestnanie, takže podnik sa otvára len
cez víkendy a je navyše závislý od časovej dostupnosti „dievčat“.(čtk)
Britskí čašníci chcú prepitné
LONDÝN. Snemovňa lordov začala prerokúvať zákon o prepitnom v reštauráciách. Teraz totiž nie je stanovené, komu má prepitné pripadnúť a každá reštaurácia to rieši inak. Niektorí zamestnávatelia používajú dokonca prepitné ako doplnok k pevnej časti platu, aby dosiahol stanovenú minimálnu výšku.