BRATISLAVA. „Nedá sa povedať, že by v podmienkach Slovenska robotická alebo iná technológia výrazne nahradzovala obyvateľstvo,“ zhrnul Klinec. Technický pokrok nepostupuje podľa neho tak rýchlo, aby dokázal napríklad ešte výraznejšie nahradiť prácu robotníkov v automobilovej fabrike. Dvojnásobne to platí o výrobe na Slovensku, ktorá technologicky zaostáva za vyspelejšími štátmi, dodal.
V skupine ľudí v produktívnom veku pritom ubudne podľa prepočtov ekonóma a bývalého poradcu ministrov financií predchádzajúcej aj súčasnej vlády Richarda Sulíka do roku 2030 takmer 460 000 ľudí. Do dôchodku totiž budú počas nasledujúceho obdobia odchádzať ľudia narodení v rokoch, keď pôrodnosť dosahovala hodnoty približne od 76 000 asi do 101 000. Naopak dospievať budú deti narodené v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď počet narodených postupne klesal približne z 80 000 na súčasných asi 54 000 osôb.
Úbytok domáceho obyvateľstva nahradia podľa Klinca pravdepodobne prisťahovalci. Keďže nepriaznivému demografickému vývoju čelia viaceré štáty Európskej únie, chýbajúcich pracujúcich na Slovensku zrejme doplnia ľudia z Ázie a Afriky, poznamenal vedec. Sulík očakáva, že prípadný nedostatok odborníkov vyrieši trh. Ak bude napríklad nedostatok stavbárov, zvýši sa hodnota ich práce. Povolanie sa tak stane zaujímavejším.