BRATISLAVA. Slovensko je podľa premiéra Roberta Fica v ohrození. Svoje obavy oň vyjadril v sobotu na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti 160. výročia prijatia Žiadosti slovenského národa v Liptovskom Mikuláši.
Hrozbou pre Slovensko má byť prípadné víťazstvo Fideszu v možných predčasných parlamentných voľbách v Maďarsku.
Predsedom Fideszu je Viktor Orbán, ktorého vyjadrenia majú silný národnostný podtón. Strana má dobré vzťahy s SMK.
Hrozba z Maďarska
„Ak v Maďarsku vyhrá politická strana Fidesz, môžeme očakávať prejavy nacionalizmu a extrémizmu vo vzťahu k Slovenskej republike,“ povedal Fico. Slovensko sa preto podľa neho musí zomknúť, aby dokázalo čeliť tejto hrozbe.
Premiér poznamenal, že je to úloha najmä pre politické strany naprieč celým politickým spektrom. „Bez ohľadu na to, či sú naľavo, alebo napravo, musia mať v ochrane národných štátnych záujmov všetko úplne jasné,“ povedal premiér.
Jeho slová prichádzajú v čase, keď obe krajiny majú medzi sebou viaceré sporné otázky.
Socialistickej vláde Ferenca Gyurcsánya sa napríklad nepáči, že súčasťou Ficovej vlády je SNS, ktorej predseda Ján Slota je známy svojimi protimaďarskými vyjadreniami. Naposledy označil sochu uhorského kráľa sv. Štefana, za šaša na koni.
Maďari kritizujú Slovákov aj za schválenie deklarácie o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, ktoré po druhej svetovej vojne pripravili maďarské obyvateľstvo na juhu Slovenska o majetok a občianske práva.
Vzájomným vzťahom nepomáha ani situácia v maďarskej obci Mlynky, kde miestni poslanci rozhodli o vysťahovaní slovenských organizácií z Slovenského domu.
Mesežnikov: Fico je ako slovenský Orbán
Premiérove vystúpenie v Liptovskom Mikuláši bolo podľa politológa Grigorija Mesežnikova kombináciou správneho odhadu situácie v Maďarsku a chybnej úvahy o odpovedi na ňu. „Vyzerá to tak, akoby chcel byť Robert Fico Viktorom Orbánom tu na Slovensku,“ povedal politológ.
Mesežnikov tvrdí, že na pozadí Ficových slov cítiť snahu o zjednotenie sa Slovenska proti Maďarsku. Podľa neho premiér navrhuje, aby sa tu posilňoval slovenský nacionalizmus.
Politológ tvrdí, že Fico tým chce do určitej miery vytvárať živnú pôdu pre maďarský nacionalizmus v Maďarsku.
Táto nebezpečná tendencia sa podľa neho môže prejaviť aj na zhoršených vzťahoch medzi slovenskými stranami a SMK.
Fico by podľa politológa urobil oveľa lepšie, keby sa pokúsil vyriešiť problémy v slovensko– maďarských vzťahoch s terajšou maďarskou vládnou garnitúrou, ktorá je oveľa viac nastavená na rokovania a dialóg.
V tejto súvislosti Mesežnikov dokonca povedal, že bolo až trestuhodné, že Fico nedokázal minimálne udržať, ak nie rovno zlepšiť slovensko–maďarské vzťahy s vládou, ktorej rozhodujúcim členom je jeho ideologicky blízky partner.
Čo sú Žiadosti
Žiadosti slovenského národa, ktoré prijali slovenskí národovci pred 160 rokmi, sa považujú za prvý spoločný politický akt a súčasne národný program Slovákov. Nezískali si však širokú podporu a narazili na tvrdý odpor vtedajších uhorských úradov.
(čtk)
Premiér: Noste vlajku na hrudi
Predsedovi vlády sa nepáči, že nie všetci občania vedia dobre po slovensky. Nový školský zákon to má zlepšiť.
Na pozdvihnutie národného sebavedomia a vlastenectvo vyzval premiér Robert Fico v Liptovskom Mikuláši.
Mládeži odkázal, aby sa nehanbila na oblečení nosiť slovenskú vlajku. „Ak mladí ľudia nemajú zábrany nosiť americkú či britskú vlajku, malo by byť cťou nosiť aj slovenskú vlajku,“ povedal.
Naznačil, že národnú hrdosť môžu obyvatelia prejaviť aj snahou o dostatočné ovládanie slovenčiny. Kritizoval, že nie všetci obyvatelia Slovenska ju dostatočne ovládajú. O nápravu by sa podľa premiéra mal postarať nový školský zákon.
Predseda vlády pri oslavách štátnych sviatkov či historických udalostí opakovane hovoril o národných témach.
„Premiér je v tomto smere šikovný politik. Uvedomuje si, že sú to vďačné témy, ktoré spájajú masy,“ povedal ľavicový publicista Eduard Chmelár.
Naznačil, že národné témy nie sú typické pre európsku ľavicu.
Podľa neho to nasvedčuje, že Smer už rezignoval na budovanie štandardnej sociálnodemokratickej strany.
<(čtk)/div>
Autor: ¶Ján Krempaský © SME