Nebojím sa pozrieť kritike do očí

Strelec zlatého gólu vo finále šampionátu v Göteborgu PETER BONDRA (40) priviedol Slovensko v roku 2002 na vrchol. O šesť rokov neskôr ako generálny manažér sa s ním priblížil ku dnu – v Halifaxe sa mužstvo zachraňovalo.

Peter Bonda sa narodil 7. 2. 1968 v ukrajinskom Lucku. V NHL odohral 16 sezón, v 1081 zápasoch nastrieľal 503 gólov.Peter Bonda sa narodil 7. 2. 1968 v ukrajinskom Lucku. V NHL odohral 16 sezón, v 1081 zápasoch nastrieľal 503 gólov. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Premiéra vo funkcionárskom saku sa vám na majstrovstvách sveta nevydarila. Kde hľadať príčiny?

„Keď som sa vo štvrtok ráno zobudil v hoteli v Halifaxe a spomenul som si, čo sa deň predtým stalo, pripadalo mi to ako zlý sen. Nepostúpili sme zo základnej skupiny, čakal nás boj o záchranu so Slovinskom. Veril som, že ak nespanikárime a zachováme si chladné hlavy, kvalita mužstiev sa v zápasoch o udržanie prejaví. Zvládli sme to, hoci v závere to boli nervy. Príčin neúspechu bolo niekoľko.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde začnete?

SkryťVypnúť reklamu

„Už niekde v príprave. Mužstvu, ktoré sa chystalo na Slovensku, doma nikto neveril. Odpisovali ho už na začiatku. To mu neprospelo. Chlapci prišli do Kanady so zvesenými hlavami, neverili si. Za tých niekoľko dní v Halifaxe sme sa snažili zdvihnúť im sebavedomie, nabudiť ich.“

Tento rok prišlo z NHL iba päť hokejistov, hráčska kvalita bola v minulosti vyššia. Charakter mužstva bol skôr európsky.

„Súhlasím, že v nedávnych rokoch prišla na majstrovstvá sveta silnejšia zostava. Teraz sa nám ju z objektív­nych príčin nepodarilo zložiť. Nikdy by som však nepovedal, že sme mali slabé mužstvo. Boli v ňom hráči z NHL i ďalší, čo už mali skúsenosti z kanadsko-americkej ligy a vrátili sa do Európy. Isteže by nám pomohli strelci ako Gáborík či Šatan, čo vedia dať gól, keď ho mužstvo najviac potrebuje. Ale zranenie ich nepustilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko na majstrovstvách sveta vždy ťahali hráči z NHL. Teraz hviezdy neprišli a hokejisti z európskych klubov vyzerali v kritických momentoch bezradní. Vy ste mali na starosti posily z NHL. Trinásti sa ospravedlnili. Nepritvrdili by ste dnes na nich, aby tí, čo mali takpovediac menšie problémy, do Halifaxu prišli?

„Nie. Opäť by som konal rovnako. Viem, o čom hovorím, dokážem sa vžiť do kože hráča. Nikdy v živote nebudem hráča prehovárať, robiť naňho nátlak. Chlapci vedia, čo je ich povinnosť. Keď je toľko zranených hráčov, tak sa nedá nič robiť. Je to smola.“

Kanadský útočník Rick Nash z Columbusu podstúpil po skončení základnej časti NHL menší operačný zákrok na krku a po vyliečení sa pridal k reprezentácii na MS. Nebol by to príklad pre niektorých slovenských hráčov?

SkryťVypnúť reklamu

„So všetkými našimi hráčmi v NHL som v priebehu sezóny osobne hovoril. Nikto mi vtedy nepovedal, že nemá záujem reprezentovať. A potom sa spustila lavína zranení: Zedník, Svatoš, Nagy i ďalší. Po sezóne hovorí s hráčom generálny manažér klubu a ak má hokejista zdravotný problém, dostane odporučenie, aby sa na ďalší ročník dal zdravotne do poriadku. Ak by sa rozhodol hrať ďalej, hrozilo by vážnejšie zranenie, čo by mohlo ohroziť jeho kariéru.“

Nestretli ste sa u hráčov NHL s odmietnutím reprezentovať kvôli trénerovi Šuplerovi?

„Určite nie. S hráčmi som hovoril veľmi otvorene, musel by som o tom niečo vedieť.“

Nemohlo ísť ani o reakciu hráčov na rozbúrenú hladinu okolo hokeja na Slovensku?

„Hlúposť. Akože sa hráči NHL mali kolektívne dohodnúť, že neprídu? A čo potom zabudli na to upozorniť Višňovského, Marcela Hossu, Budaja, Sekeru, Mezeia? Je to na smiech, aké rôzne výmysly sa teraz objavujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Mužstvu vyšiel vstup do šampionátu s Nórskom (5:1) a proti Nemecku mohlo potvrdiť postup do osemfinálovej skupiny. V kľúčovom stretnutí však zlyhalo. Doplatilo na zbytočné vylúčenia. Bola príprava na zápas, ako mala byť?

„Po celý čas som sa pohyboval pri mužstve. Prí­prava sa mi zdala v poriadku. Hráči dostali informácie, ktoré potrebovali. V prvých siedmich minú­tach súboja som bol spokojný - Petrovický mal gólovú šancu a vyhrávali sme osobné súboje. Zlom nastal pri našom prvom vylúčení. Od prvého dňa, čo som bol v Halifaxe pri mužstve, tréneri neustále upozorňovali hráčov na prísny kurz rozhodcov. Hneď ako zdvihneš hokejku, ideš von. Hokej je hra o chybách, my sme ich urobili viac. Zápas nám nevyšiel. Ale na druhej strane, Nem­cov som v tejto sezóne nevidel hrať tak dobre ako práve proti Slovensku na MS.“

SkryťVypnúť reklamu

Za Nemecko neoprávnene nastúpil obranca Jason Holland aj v predchádzajúcom stretnutí s Fínskom, podľa pravidiel mužstvu hrozilo odobratie bodov i kontumácia 0:5. Slovensko však dostalo aj lekciu z diplomacie, mimoriadny direktoriát potrestal iba hráča.

„Našu výpravu zastupoval na direktoriáte generálny sekretár SZĽH Igor Nemeček. Problémom bol dvojaký výklad pravidiel. Zástupcovia väčšiny tímov v skupinách v Halifaxe sa vyslovili za potrestanie hráča. Hovoril som so zástupcom amerického tímu Davidom Poileom, trest pre mužstvo sa mu zdal príliš krutý. Preto zvolil miernejšiu verziu. Proti rozhodnutiu direktoriátu sme sa odvolali. Navrhovali sme, aby sa k prípadu vyslovili aj tímy v skupinách v Québecu - týkal sa všetkých. Naše odvolanie zmietli zo stola, ani nás nepripustili k slovu.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemal v tej dôležitej chvíli na direktoriáte zastupovať Slovensko šéf SZĽH Juraj Široký? Mohol využiť svoj vplyv, kontakty ako člen Rady IIHF. Do Kanady však pricestoval až na zápasy Slovenska o udržanie.

„Myslím si, že Igor Nemeček je povolaný človek byť na direktoriáte. Ďalšie už nebudem komentovať.“

V Halifaxe ste mali prvú funkcio­nársku skúsenosť na veľkom podujatí. Bolo to ľahšie či ťažšie, než ste si predstavovali?

„Určite ťažšie. Snažil som sa zvládnuť situáciu, ako som najlepšie vedel. Ale nevravím, že som bol perfektný. Využíval som skúsenosti, ktoré som nadobudol od bývalých generálnych manažérov v mužstvách, kde som hral. Poznal som atmosféru v tíme, bol som na každom tréningu, pripojil som svoje poznatky.“

Aké veľké slovo ste mali pri nominácii hráčov na MS?

SkryťVypnúť reklamu

„Dosť veľké. Poznal som všetkých, videl som ich hrať na medzinárodných akciách. S trénerom Šuplerom a poradcom Nedomanským sme boli pred šampionátom v dennom spojení. Hovorili sme o hráčoch, aby sme urobili čo najlepší výber.“

Spravili by ste dnes niečo inak?

„V tom čase sme urobili všetko, čomu sme verili, že je správne. Po vojne je každý generálom. Poučil som sa, spoznal hráčov, viem ich lepšie odhadnúť. Nesiem v tomto veľkú zodpovednosť, nezbavujem sa jej.“

Pokladáte 13. miesto za obraz súčasného slovenského hokeja?

„Určite patríme vyššie, do osmičky. Halifax považujem len za nešťastné zakopnutie. Nevyšiel nám jeden zápas a ten priniesol tvrdé následky.“

Poznáte názory fanúšikov na Slovensku, čítali ste ohlasy na internete? Pricestujete s mužstvom späť?

SkryťVypnúť reklamu

„Už vopred som neplánoval cestu s mužstvom, vraciam sa do Ameriky za rodinou. Nebojím sa kritiky, každému sa môžem pozrieť do očí. Mrzí ma, ako sme skončili. Mám chuť to napraviť, hoci zázraky človek nemôže sľúbiť.“

Chceli by ste pokračovať pri reprezentácii?

„Zmluvu som mal iba na jednu sezónu. Keď dostanem šancu, rád budem pokračovať. Svoj štýl práce však meniť nebudem.“

Po návrate z Göteborgu vítalo hokejistov celé Slovensko. Viete odhadnúť, čo bude teraz?

„Vystúpenie slovenských hokejistov v Halifaxe neberiem ako tragédiu. Je to šport ako každý iný. Jeden rok sú víťazstvá, ďalší môžu prísť prehry. Nikto však nezomrel a dúfam, že ani nezomrie. Sú aj dôležitejšie veci na svete. Dúfam, že sa chlapci zvítajú so svojimi rodinami a budú sa tešiť, že sú zdraví. Nechápem, že ľudia doma chcú stínať hlavy tým, ktorých predtým nosili na pleciach.“

SkryťVypnúť reklamu

Určite patríme vyššie, do osmičky. Halifax považujem len za nešťastné zakopnutie.

Nevnímam to ako tragédiu. Je to šport ako každý iný. Jeden rok sú víťazstvá, ďalší môžu prísť prehry. Nikto však nezomrel a dúfam, že ani nezomrie. Sú aj dôležitejšie veci na svete. Dúfam, že sa chlapci zvítajú so svojimi rodinami a budú sa tešiť, že sú zdraví.

Autor: Halifax

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu