KOŠICE, BUDAPEŠŤ. Maďarská vláda minulý týždeň zverejnila zoznam podnikov, ktorých podiely by rada predala drobným domácim investorom.
Do privatizácie by tak mala ísť Štátna diaľničná spoločnosť, Maďarské elektrárne, firma Szerencsejáték, čo je obdoba slovenského Tiposu a štátny holding vlastniaci nehnuteľnosti.
Neskôr by do privatizácie mala byť zaradená aj Maďarská pošta. Do úvahy však prichádzajú aj vodárenské spoločnosti či niektoré štátne poľnohospodárske podniky.
Štát by mal privatizáciou získať nové zdroje, podniky nové manažmenty a obyvatelia možnosť sporiť investíciou do veľkých domácich firiem.
Kto má nárok na akcie
Akcie by podľa predstáv takzvanej privatizačnej rady získali občania s 5– až 15percentným cenovým zvýhodnením a možnosťou splácania ich ceny počas troch až piatich rokov. Podmienkou bude vlastníctvo akcií aspoň 5 rokov. Na rozdiel od Československa by sa tak ľudia v porovnaní so zaplatenou sumou nedostali v priemere k rádovo vyššiemu majetku.
Oslobodené od dane by mali byť aj prípadné výnosy z následného predaja akcií. Rada tiež navrhla, aby aj ľudia pod osemnásť rokov mohli nadobudnúť akcie štátnych firiem, a to prostredníctvom svojich rodičov.
Málo Maďarov má úspory
V Maďarsku vlastnia akcie alebo majú významnejšie úspory len približne dve pätiny obyvateľov. Cieľom privatizačného programu je, aby sa rozšíril okruh týchto ľudí.
Privatizácia štátnych firiem má mnoho oponentov. Podľa denníka Magyar Hírlap vláde ide len o vykrytie výpadku príjmov a rozšírenie manévrovacieho priestoru ministerstva financií pred voľbami.
Iní pochybujú aj o dobrej kondícii privatizovaných firiem. Na burzu by totiž podľa nich išli nepripravené a hlboko vrastené do štátneho sektora.
Program privatizácie štátnych podnikov ohlásil maďarský premiér Ferenc Gyurcsány vo februári tohto roka.
Bolo to teda ešte pred marcovým referendom o poplatkoch v zdravotníctve a v školstve. Jeho výsledok bol pre vládnu koalíciu Maďarskej socialistickej strany a Zväzu slobodných demokratov fiaskom a spôsobil rozpad koalície.