TREBIŠOV. Spracovateľ nového územného plánu mesta Trebišov doň zahrnul tepelnú elektráreň spoločnosti ČES, proti ktorej je mesto a vyvolala protesty obyvateľov, vinárov a pestovateľov hrozna.
Vyplýva to zo sprievodnej správy zadania, zverejnenej na internete.
Mestské zastupiteľstvo ešte v januári schválilo, že nebude súhlasiť so žiadnymi zmenami doteraz platného územného plánu. Zároveň primátorovi mesta Vladimírovi Anďalovi uložili podniknúť všetky kroky, aby sa výstavbe elektrárne zabránilo. Uznesenie v rovnakom duchu smerom k novému plánu, ktorý sa ešte spracúval, prijaté nebolo.
Pripomienky do júna
Na prerokovanie a možné pripomienkovanie nového územného plánu je určený termín od 1. mája do 1. júna 2008. Prerokovanie s výkladom a za účasti spracovateľa mesto ako obstarávateľ stanovilo na stredu 14. mája.
Koncom apríla 2008 sa vedúca odboru výstavby Iveta Sabaková vyjadrila, že developer projektu, spoločnosť ČES, počas prípravy územného plánu mesta mlčal. To bol aj jeden z dôvodov, prečo údajne mesto o presných zámeroch ČES-u nevedelo: „Keby využil svoje právo na zmeny a doplnky v záujme projektu, o jeho zámere by sme vedeli. On však toto právo nevyužil,“ tvrdila.
Výberové konanie na spracovanie územného plánu vyhrala v roku 2006 projektová kancelária Urban Trade. „Na zadaní sme pracovali v rokoch 2006 - 07,“ povedal architekt Dušan Hudec z Urban Trade. Projektant vychádza z podkladov mesta. Do zadania okrem iného zahrnul aj informácie o plánovaných investíciách. Potvrdil, že ČES možnosť zo zákona využil a svoj zámer žiadal zapracovať. Podľa Hudeca o tom spracovateľ aj mesto vedeli.
Prídu aj aktivisti
Predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas Gejza Gore sa vyjadril, že združenie bude aktivizovať verejnosť, aby prišla na stredajšie prerokovanie zadania. Má sa konať o štvrtej popoludní vo veľkej zasadačke úradu: „Vstúpime do pripomienkového konania k zadaniu. Okrem iného nás bude zaujímať, kedy ČES navrhol zahrnúť elektráreň do nového územného plánu mesta.“
Zadanie sa teraz bude pripomienkovať, potom ho preskúma Krajský stavebný úrad a potom ho bude schvaľovať mestské zastupiteľstvo. Neskôr sa vypracuje koncept územného plánu v dvoch variantoch. Konečná podoba územného plánu tak vznikne približne do dvoch rokov.