BAČKOV. Viac ako 10-tisíc ľudí zaplavilo v sobotu lúky pri východoslovenskej obci Bačkov v Trebišovskom okrese, na ktorých pred 63 rokmi padlo 22-tisíc sovietskych a 8-tisíc nemeckých vojakov. Prerazením masívnej obrany nemeckej armády na prelome rokov 1944 a 1945 sa oslobodeneckým vojskám otvorila cesta k strategickému Dargovskému priesmyku a tým aj ku Košiciam a k Prešovu.
Rekonštrukciu krvavej bitky si prišlo v sobotu pozrieť viac ako desaťtisíc divákov.
Dokonalá ilúzia
„Bitka sa začala 9. decembra 1944 o deviatej hodine,“ hovorí spoluautor scenára rekonštrukcie slávnej bitky Michal Jakubec. Podľa plánu generálplukovníka Grečka mali sovietske jednotky prekročiť Slánske vrchy za jeden deň a do piatich dní stáť pred Košicami a Prešovom. Nemci mali výborne vybudovanú obranu a svoje pozície urputne bránili. Ich odpor sa podarilo prelomiť za cenu obrovských obetí až po siedmich týždňoch.
„Bola krutá zima, snehu vyše pása. Obranný systém nemeckej armády budovali aj obyvatelia Bačkova. Vďaka tomu padlo oveľa menej Nemcov ako Sovietov. Nemci sa im za to odvďačili – dedinu vypálili,“ spomína na bitku plukovník v zálohe, veterán II. svetovej vojny Ján Juras.
Na oboch stranách účinkovalo 160 členov klubov vojenskej histórie z Česka a zo Slovenska. Vojaci obidvoch armád v dobových uniformách, ukážky typického nemeckého drilu a víťazoslávne ruské „urá“, historické zbrane a bojová technika, okrem iného funkčný sovietsky tank T 34, ruské lietadlo Polikarpov, nemecké polopásové vozidlo Hackel, rýchlopalné protilietadlové delo Flack, logistické zabezpečenie vrátane poľných lazaretov, streľba, výbuchy delostreleckých i ručných granátov vytvorili dokonalú ilúziu boja.
Neobvyklý koníček
Ján Kupec z Klubu vojenskej histórie Golián v Banskej Bystrici je veliteľom sovietskeho tanku.
„Boje druhej svetovej vojny možno vidieť vo vojnových filmoch. Ale nedajú sa prežiť tak ako v teréne pri rekonštrukcii. Najmä mladým ľuďom to povie oveľa viac.“
Tank T 34, ktorým v sobotu útočili na nemecké zákopy, bol v 50. rokoch súčasťou výzbroje československej armády. „V deväťdesiatych rokoch bol určený do vysokej pece. Kúpili sme ho ako šrot,“ hovorí Kupec.
Nemeckých veliteľov prevážal po bojisku na historickom terénnom aute KDF-82 Jiří Vetor z Klubu vojenskej histórie Levice.
„Za dva roky vojenčiny sa mi vojna sprotivila. Teraz je to môj koníček. Zrejme som trochu uletený,“ hovorí s úsmevom Vetor.
V uniformách Červenej armády nechýbali ani ženy. „V ruských uniformách zvykneme aj bojovať. Keďže som blondínka, občas účinkujem aj na strane Nemcov. Vtedy pracujem väčšinou ako zdravotná sestra v lazarete. Nemci totiž nenasadzovali ženy do boja,“ hovorí Monika Jaďuďová zo zvolenského Klubu vojenskej histórie Stred.
Plány
Organizátori z Klubu vojenskej histórie Cassovia corps Košice a spoločnosti Retro Air boli po bitke nadmieru spokojní.
„S takým záujmom sme nerátali. Myslím si, že aj účinkujúcim sa podarilo vytvoriť nefalšovanú atmosféru jednej z kľúčových bitiek na východnom Slovensku,“ povedal organizátor Ľubomír Virág.
Nabudúce chcú organizátori priblížiť bitku o Dargovský priesmyk a na ďalší rok ústup a porážku nemeckých vojsk v Klečenove.
„Nie je vylúčené, že jedna z akcií bude v zime, aby prostredie bolo čo najviac autentické.“