VARŠAVA. Kasia Jankiewiczová vyštudovala ekonómiu v rodnej Vroclavi. Doma však nemohla nájsť zamestnanie, a tak pred troma rokmi odišla do Londýna. Tam našla prácu za dva týždne. Začala ako chyžná, ale už po roku ju povýšili a stala sa zástupkyňou hotelového manažéra. Keď si nakoniec našetrila dosť peňazí, aby si mohla kúpiť v Poľsku byt, rozhodla sa vrátiť. Má aj obchodné plány: Chcela by si otvoriť malý hotelík niekde pri Vroclavi.
Podobne sa rozhodol aj Piotr Kolodziej zo severopoľského Koszalina. ,,Pracoval som v pube, ale teraz, keď som sa vrátil, chcel by som si otvoriť vlastnú krčmu niekde v západnom Pomoransku,“ vraví. Kasia a Piotr nie sú jediní, ktorí sa vracajú.
Je im smutno
Keď v roku 2004 otvorila Veľká Británia pracovný trh, vyrazili tam tisíce Poliakov. V Anglicku, Škótsku a Írsku býva dnes od 400-tisíc do milióna poľských emigrantov. Keď už demografi začali mať obavy, prišli z Londýna dobré správy: Poliaci sa vracajú.
Tento rok sa má z ostrovov vrátiť až dvakrát viac poľských emigrantov, než v minulom roku. Vtedy sa vrátilo šesť percent, v tomto roku by tak chcelo urobiť 12 percent. V ďalších rokoch sa chce údajne vrátiť domov až 50 percent Poliakov.
Najviac, 35 percent emigrantov uviedlo, že im je smutno za domovom, jedna tretina si myslí, že v Poľsku ich čakajú väčšie možnosti. Pravdou však je aj to, že Poliakom sa práca v Írsku a Británii už tak veľmi neoplatí. Trinásť percent ako dôvod návratu uviedlo slabnúcu libru. Medzi Poľskom a Britániou nie je dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia, čiže poľskí emigranti platia dane aj v Británii, aj v Poľsku.
Británia už tak neláka
Poliaci sa vracajú domov a menej ich aj do zahraničia odchádza. Potvrdzujú to pracovné agentúry, ktoré ponúkajú prácu vo Veľkej Británii. V porovnaní s rokmi 2005 a 2006 sa dnes hlási oveľa menej Poliakov, ktorí by chceli pracovať na ostrovoch. Ako však dodáva Agnieszka Jedrzejczaková z pracovnej agentúry Jobland, pracovný trh už otvorila polovica starých členských krajín únie, ktoré sú často bližšie než Británia.