RANGÚN, BRATISLAVA. Generáli, ktorí už desaťročia neobmedzene vládnu Barme, boli neoblomní. Referendum o zmene ústavy oddialili len v Rangúne a irawadskej delte. V oblastiach, ktoré prírodná katastrofa postihla najviac.
Ostatných voličov zavolali k volebným urnám týždeň po tom, ako sa krajinou prehnal cyklón Nargis. Ten si podľa oficiálnych informácií vyžiadal už 28 458 obetí a ďalších 1,5 milióna ľudí odrezal od elektriny, potravín a pitnej vody. Humanitárne organizácie a OSN odhadujú počet mŕtvych až na 216tisíc.
Ústava upevní moc junty
„Konanie referenda bolo úspešné a účasť bola masívna,“ napísal vládny denník Nové svetlo Mjanmarska. Vo väčšine provincií podľa thajského denníka Bangkok Post hlasovalo za zmenu ústavy takmer sto percent ich voličov.
Mnohí sa sťažovali na to, že hlasovali za aj zo strachu pred všadeprítomnými vojakmi. Od februára je navyše kritizovanie ústavy na verejnosti trestné.
Vojenská junta označila kontroverzné referendum za „cestovnú mapu k demokracii“, keďže by malo odštartovať proces, na konci ktorého budú parlamentné voľby v roku 2010.
Tie sa v Barme naposledy konali pred osemnástimi rokmi, a napriek tomu, že v nich presvedčivo vyhrala opozičná líderka Su Ťij, k moci sa nikdy nedostala. Namiesto toho na ňu junta uvalila domáce väzenie.
Opozícia tvrdí, že vojenský režim si zmenou ústavy len posilní svoju moc. Nová ústava garantuje junte 25 percent kresiel v parlamente, splnomocňuje prezidenta vyhlásiť v prípade potreby výnimočný stav a neumožňuje Su Ťij uchádzať sa o verejný úrad.
Pomalá distribúcia pomoci
Pozorovatelia si myslia, že 24. mája, keď budú hlasovať Barmčania z cyklónom postihnutých oblastí, záporných hlasov bude viac. Postihnuté rodiny sú totiž sklamané pomalou reakciou junty na katastrofu.
Humanitárna pomoc sa zatiaľ podľa organizácie Save the Children dostala len k desiatim percentám ľudí, ktorí ju potrebujú. Väčšina záchranárov a humanitárnych pracovníkov stále čaká na víza v susednom Thajsku. Prístup junty kritizoval aj generálny tajomník OSN Pan Kimun. „Mali by myslieť na svoj národ. Veľa ľudí už zomrelo,“ povedal Pan.
Generáli klamú ľudí
Vojenská junta zatiaľ stále prijíma len hmotnú pomoc, ktorú distribuuje sama. Mark Farmaner, riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Burma Campaign, obvinil barmskú vládu, že zneužíva zahraničnú pomoc na vlastnú propagandu.
Predstavitelia junty údajne prelepujú svojimi menami štítky na balíčkoch humanitárnych zásielok, ktoré potom v svojom mene odovzdávajú ľuďom pred kamerami štátnej televízie. Neposielajú však pomoc do oblastí, kde ju potrebujú najviac.
V zaplavenej irawadskej delte, kde vo vode stále plávajú telá obetí, hrozí takmer miliónu ľudí nákaza epidémiou cholery a malárie.