Hokejisti Slovenska šokovali na majstrovstvách sveta v Kanade, šesť rokov po titule majstrov sveta hrajú o záchranu v elitnej 16-člennej kategórii. V základnej skupine úplne zlyhali v kľúčovom zápase s Nemeckom (2:4), a tak na postup do osemfinálovej fázy nestačili ani tri body za víťazstvo nad Nórskom (5:1) či zlepšená hra proti Fínsku (2:3).
Mužstvo zložené prevažne z hráčov z európskych klubov nedosiahlo ani základný postupový cieľ. Už sme si zvykli, že kvalita z NHL každoročne ťahá reprezentáciu na MS, a teraz si „Európania“ bez nej pripadali na šampionáte bezradní. Najviac to bolo vidieť v stretnutí s Nemeckom.
Brankári: spoľahlivá dvojica
Najsilnejší post v zostave. Ján Lašák aj Peter Budaj splnili svoju úlohu, v základnej skupine boli oporou mužstva. Lašák zabral už v prvom zápase s Nórskom, hoci nastúpil po dlhej prestávke. V príprave odchytal len prvý zápas v Skalici s Lotyšskom a v poslednom týždni pred MS už Slovensko na kanadskom ľade nehralo žiadny zápas.
Budaj sa pripojil k tímu po vyradení Colorada z bojov o Stanley Cup a s Lašákom vytvoril pohodovú dvojicu.
Obrana:všetkona Višňovského
Vyčnieval v nej vzrastom menší Ľubomír Višňovský z Los Angeles Kings. V zápasoch trávil na ľade vyše 20 minút, hral presilovky aj oslabenia. V presilovkách je ústrednou postavou na ľade, ale keď si súperi prečítali stereotypnú hru „všetko na Višňovského“, často blokovali jeho strely. A ďalší strieľajúci obrancovia od modrej čiary už v zostave neboli. Alebo sa nevedeli prejaviť. V niektorých presilovkách ich dobre zastúpil útočník Juraj Kolník. Jeho gól do siete Nemecka však prišiel príliš neskoro a stačil už len zmierniť prehru.
Zbytočnými vylúčeniami niekoľkokrát sťažil situáciu mužstvu Ivan Majeský, za hákovanie v zápase s Nemeckom zaplatilo dôležitým prvým gólom. Súper tak získal psychickú výhodu a držal si ju až do konca.
Najväčším sklamaním boli výkony Branislava Mezeia. Obranca Floridy tromi vylúčeniami tesne za sebou v poslednej tretine zápasu s Nemeckom obral tím o sily a možnosť pokúsiť sa o vyrovnanie. Keď sa skoncentroval a vystríhal faulov, v súboji s Fínskom už bol platným hráčom. Neskoro.
Útok: najväčšia slabina
Medzi bojovníkmi nebolo typického zakončovateľa. Najviac sa presadila prvá formácia s centrom Róbertom Petrovickým.
Potiahla mužstvo v úvodnom zápase s Nórskom, keď strelila tri z piatich gólov nášho tímu. Dostávala najviac šancí v presilovkách, ale v kritickom zápase s Nemeckom si ani ona nevedela poradiť s dobre organizovanou obranou súpera. V tom súboji celé mužstvo hralo nervózne, nevedelo sa upokojiť. Akoby sadlo na lep lepšie pripravenému súperovi.
Útočníci sa všeobecne často vybíjali neproduktívnou hrou pri mantineli namiesto priamočiareho ťahu na bránku, kde to v boji o priestor zvykne bolieť. Nepresadili sa legionári z európskych klubov ani z domácej extraligy. Pri Húževkovej slabej hre či Kollárovom zlyhaní v gólovej šanci proti Fínsku možno teoretizovať, či Július Šupler vybral z domácej extraligy najlepších hráčov.
„Aj druhý raz by som urobil to isté,“ povedal o nominácii reprezentačný tréner. Nech už Slovensko na MS dopadne akokoľvek, Šuplera nebude treba odvolávať. Skončí sa mu dvojročná zmluva.
Autor: Halifax