BRATISLAVA. Medaily našich výberov, striebro z MS 2000, zlato 2002, bronz 2003 a štvrté miesto 2004 mali korene v generácii, ktorú vychovali ešte v prepracovanom systéme práce s mládežou v Československu.
Druhou kategóriou našej sily bol výber 1999 do 20 rokov, ktorý pod vedením Jána Filca získal bronz na MS tejto kategórie v Kanade. Ešte v roku 2003 bol kolektív osemnásťročných na svetovom šampionáte 2003 strieborný (tréner Jindřich Novotný).
Premrhaná šanca – rok 2002
Úspech na Slovensku, je, žiaľ, veľmi často základným kameňom úpadku. „Rok 2002 bol skvelou možnosťou začať budovať,“ povedal súčasný tréner našej osemnástky Jozef Čepan.
„Predovšetkým sme mali začať stavať menšie zimné štadióny, na ktoré nemusí chodiť malý hokejista trénovať v sobotu ráno o šiestej. Vybudovali sme jediný, aj to zásluhou osobnej štedrosti Mariána Gáboríka. Nemá súvislosti s cieľavedomou podporou mládeži.“
Čepanov výber skončil na tohtoročných MS na siedmom mieste, ale hral v skupine o záchranu.
„Nepovažujem to až za také fiasko ako niektorí. Žili sme v klame, my na to máme. Realita bola vždy taká, aj v čase veľkých víťazstiev – pre slovenský hokej je každé umiestnenie do ôsmeho miesta dobré. Z toho je šanca vyskočiť k medailám,“ tvrdí Čepan to, čo takmer každý slovenský tréner.
Trest za hluché roky
Momentálny boj v Halifaxe o záchranu medzi elitou je však určite sklamanie.
„Rozhodne, ale až tak veľmi ma to neprekvapuje. Pykáme za hluché roky, keď sme v tieni medailí z veľkých šampionátov zabúdali na mládež.“ Slovenská dvadsiatka na posledných štyroch MS hrala vždy o záchranu.
Tréner považuje za príčinu prácu v kluboch. Slovenský hokej funguje v nesmierne komplikovanej štruktúre. V nej sa ľahko ulejú peniaze.
Peniaze na mládežnícky hokej sa dajú iba odhadnúť. V podstate je to milión korún od štátu na jeden klub.
Na výplaty trénerom, nie na hráčsku výbavu pre mladých. Tú platí takmer výlučne rodič. Ročne je to približne 50-tisíc.
Rýchly zisk zatemnil zrak
„Klubom možnosť rýchleho obchodného zisku úplne zatemnila zrak. Chápem, že musia z niečoho žiť, ale všetko má svoje hranice. Nakupujú tridsiatnikov od všelikadiaľ, len aby dosiahli v najvyššej súťaži o čosi lepší výsledok. Ani za svet nedajú šancu mladým, ktorí v klube vyrástli. Títo chlapci strácajú motiváciu. Aj nádejný hokejista cíti, že v osemnástich nemá šancu dostať sa do áčka,“ naznačil tréner juniorov. Čepan vidí príčiny chýbajúcej strednej generácie, ktorá je v našom národnom mužstve očividná, v tejto skepse hokejového mladíka. Nezahrám si, idem skúšať inde.
„Na veľký hokej nepripravený hráč odchádza do Kanady, Česka, hoci práve v prostredí, v ktorom vyrastal, má lepšie šance na ďalší rast. Potom sa oblúkom vráti späť. Je horší, ako keď mal tých osemnásť,“ povedal Čepan.
Chýba trpezlivosť
Tréner, samozrejme, nenamieta, aby talent išiel skúsiť draft. „Počet našich, ktorí sa v ňom uchytia, je čoraz menší. Zostane však v Kanade v nižších súťažiach alebo príde do Európy do menej známeho klubu v bohatej krajine.“
Tréneri: z najhoršieho vonku
Mládežnícky tréner naznačil príklad, ako to chodí. Z desiatich idú do zámoria traja študovať i hrať. Môže zvíťaziť škola. Ďalší štyria majú bohaté rodičovské zázemie, často s nekritickým pohľadom. Odídu za more, končia sklamaní. Štyria sa možno niekde uchytia. V trpezlivom slovenskom klube, ktorý by im ponúkol motiváciu, by sa ich uplatnilo viac. O tom je Čepan presvedčený.
Zo svojich zverencov označil aj veľký talent – Richard Pánik. Toho menoval tiež tréner slovenskej dvadsiatky Štefan Mikeš. Jeho výber hral v tomto ročníku, mimo poradia, extraligu. Mnohí tento model kritizovali, Mikeš hovorí o prospešnosti.
„Rok neznamená nič. Družstvo má v Púchove výborné podmienky, potrebujeme trochu trpezlivosti. Už táto sezóna naznačila možnosti. Napríklad v minulosti z hráčov tejto vekovej kategórie odišlo von desať až pätnásť hráčov, teraz to avizujú iba piati. Projekt vznikol na zelenej lúke, chlapci si však veľmi skoro uvedomili, že majú lepšie podmienky než v zámorí. Samozrejme, pokiaľ ho nedraftuje tím NHL.“
Čepan i Mikeš predpokladajú, že slovenské juniorské výbery pôjdu výsledkami hore. A postup by mohol byť ešte výraznejší, keby na mládežnícky hokej mysleli viac v kluboch.
Úspechy z MS juniorov
REPREZENTÁCIA DO 20 ROKOV
Bronz: Kanada 1999
Tréner: Ján Filc
Zostava: Lašák, Križan, Staňa - Čakajík, Podhradský, Harabín, Smrek, Priechodský, Nádašdi, Mezei, Slovák - Nagy , Cibák, Bátovský, Gáborík, Zálešák , Sejna , M. Hudec, Macoszek , Bartek , Hujsa, Pištek, Košík. Marián Gáborík sa stal najproduktívnejším hráčom MS.
REPREZENTÁCIA DO 18 ROKOV
Striebro: Rusko 2003
Tréner: Jindřich Novotný
Zostava: Halák, Rožník - Valábik, Meszároš, Drgoň, Sersen, Hruška, Baranka, Gurčík, Bodnár - Blaho, Bulik, Ružička - Prokop, Dornič, Fábry - Markovič, Ščurko, Tabaček - Mucha, Zagrapan, Dravecký.