BRATISLAVA. Hoci na rok budeme už v plnom prúde v obchodoch platiť za tovary a služby eurami a aj výplaty a penzie budú v eurách, dane priznáme ešte po starom. Daňové priznania budeme na rok vypisovať a dane počítať ešte v slovenských korunách.
Preplatky aj nedoplatky v eurách
V korunách sa budú počítať a vypisovať aj všetky ostatné daňové tlačivá, ktoré budú účtovne spadať do tohto roka. „V daňovom priznaní, hlásení alebo prehľade o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré sa budú podávať po zavedení eura, ale dotknú sa období pred jeho zavedením, sa peňažné údaje vykážu v korunách,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Akékoľvek finančné povinnosti, ktoré vyvstanú z priznaní, teda napríklad preplatok alebo nedoplatok dane, sa na budúci rok však už zaplatia v eurách. A to aj napriek tomu, že posledný deň, keď sa bude dať platiť slovenskou korunu, je 16. január 2009.
„Daň alebo daňovú povinnosť si daňový subjekt prepočíta konverzným kurzom na eurá a po zaokrúhlení ju zaplatí príslušnému správcovi dane v eurách,“ povedala hovorkyňa Adamíková. Prvé nedoplatky v eurách treba zaplatiť do konca marca. Štát musí prípadné preplatky z daní za tento rok vrátiť ľuďom a firmám najneskôr budúci rok do 11. mája. Pred zavedením eura, teda ešte necelých osem mesiacov, ktoré zostávajú do konca tohto roka, sa dane v eurách platiť nedajú.
Daňovníci nemusia na budúci rok prepočítavať daň z príjmov priamo v daňovom priznaní. Zákon im to neprikazuje. Daňové riaditeľstvo ale radí, aby tak urobili. „Údaje v daňovom priznaní za rok 2008 sa síce vykazujú v korunách, no odporúčame daňovníkom, aby si v časti osobitné záznamy prepočítali konverzným kurzom sumu nedoplatku či preplatku, aby vedeli, koľko majú správcovi dane uhradiť alebo si od neho nárokovať,“ povedala Adamíková.
Euro ešte priznania nezmení
Tlačivá daňových priznaní k dani z príjmov samotné zavedenie eura nezmení. Daňové riaditeľstvá síce vydajú nové tlačivá, ale to iba pre novelu zákona o dani z príjmov. K dispozícii budú zrejme až začiatkom budúceho roka. Prvé „eurové“ tlačivá daňových priznaní budú až v roku 2010.
Pre niektoré ďalšie tlačivá platí iný režim. Napríklad rôzne hlásenia zamestnávateľov o zamestnancoch, priznania k DPH alebo žiadosti o daňový bonus, ktoré sa budú týkať už roka 2009, sa v korunách vypisovať nebudú. „Po zavedení novej meny sa peňažné údaje v daňových tlačivách vykážu v eurách,“ povedal ekonomický a účtovný poradca Vladimír Sirotka.
Dane z príjmov za rok 2009, keď už u nás bude fungovať euro, budú ľudia a firmy priznávať až v roku 2010.
Dane a euro
Daň z príjmov
Daňové priznania budú firmy a ľudia na budúci rok vypisovať v korunách. Daň aj preplatok alebo nedoplatok sa takisto vypočíta v korunách, uhradí sa v eurách. Všetky doklady týkajúce sa tohto roku budú v korunách. Ak napríklad pracujúci rodič požiada o daňový bonus v januári, keď už budeme mať euro, žiadosť vypíše v korunách. Bonus mu príde v eurách. Doklady, ktoré sa budú týkať budúceho roka, budú v eurách.
Daň z pridanej hodnoty a spotrebné dane
Doklady, ktoré daňovníci budú vypisovať budúci rok, ale budú sa týkať tohto roka, sa vypíšu v korunách. Akékoľvek platby sa už na budúci rok budú uhrádzať v eurách. Doklady pre rok 2009 budú v eurách.
Daň z nehnuteľností
Na rozdiel od dane z príjmov sa platí v tom roku, za ktorý sa vyrubí. Teda daň za rok 2008 sa platí tento rok. Ak však niekto bude platiť tohtoročnú daň až na budúci rok (napríklad príde mu platobný výmer až v decembri), dlžnú čiastku neuhradí v korunách, ale v eurách. Platobný výmer v korunách však platí, nebude sa vydávať nový. Daňovník si musí daň prepočítať na eurá. Platobný výmer za rok 2009 bude v eurách.
Preplatky sa zaokrúhlia v prospech ľudí
Peniaze, ktoré štát dlhujena daniach, sa budú zaokrúhľovať v prospech ľudí a firiem na najbližší eurocent.
Aby sa predišlo špekuláciám, že štát chce pri prechode na euro zarobiť na ľuďoch pri daniach, odvodoch, penziách alebo iných platbách, ktoré sú napojené na verejný rozpočet, stanovili sa pravidlá na zaokrúhľovanie tak, aby ľudia boli vo výhode.
„Pri vzťahoch, kde je jedným z účastníkov verejný sektor, sa robí zaokrúhľovanie v prospech občana,“ povedala členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková. Kým bežné ceny v obchodoch, ale aj príjmy zamestnancov sa budú zaokrúhľovať na dve desatinné miesta, teda na celé centy podľa matematických pravidiel, pre dôchodky, materské príspevky či dávky v nezamestnanosti tieto pravidlá neplatia. Zaokrúhlia sa vždy smerom nahor na celých 10 centov. Ak napríklad niekto poberá penziu 9500 korún, tak pri nami zvolenom konverzom kurze 31,7235 koruny za euro, by vyšla penzia 299,463 eura. Podľa pravidiel – v prospech občana – by sa zaokrúhlila na 299,50 eura. S takýmto zaokrúhľovaním počíta ministerstvo práce v návrhu vyhlášky. Takisto by sa mali prepočítavať aj všetky platy.
Podobné pravidlo platí aj pre preplatky z daňových priznaní za tento rok. Tie sa majú zaokrúhľovať v prospech občana na najbližší eurocent.
Pri platbách, ktoré odvádza štátu občan, sa bude postupovať rovnako, princíp zaokrúhľovania je však opačný. Platí, že zaokrúhľovať sa bude na najbližší eurocent nadol. Napríklad nedoplatok desaťtisíc korún vyjde po prepočte „naším“ konverzným kurzom (31,7235 koruny za euro) 315,224 eura. Zaokrúhli sa na 315,22 eura.
Pravidlá zaokrúhľovania
sumy v eurách sa po prepočítaní konverzným kurzom budú zaokrúhľovať na dve desatinné miesta podľa matematických pravidiel
na viac ako dve desatinné miesta sa budú zaokrúhľovať len niektoré tovary a služby, aby sa predišlo skresleniu a stratám u obchodníka alebo spotrebiteľa (napríklad liter benzínu, jedna kilowatthodina elektriny alebo prevolaná minúta u mobilného operátora)
platby štátu občanom (napríklad dôchodky, materská, rodinné prídavky), ale aj platy sa budú zaokrúhľovať na celých 10 centov v prospech občana
platby občanom štátu (napríklad dane, odvody, rôzne poplatky) sa budú zaokrúhľovať na najbližší cent v prospech občana
akcie firiem a podiely ľudí v podielových fondoch sa budú zaokrúhľovať až na štyri desatinné miesta, aby nedošlo k veľkým skresleniam
Euromince
Cyprus
Spolu s Maltou je Cyprus doteraz najmladším členom eurozóny. Spoločnú európsku menu používa od januára tohto roka. Mince majú tri základné motívy. Na národnej strane dvojeurovej mince je Pomoský idol. Ide o vyše päťtisíc rokov starú historickú sochu. V súčasnosti sa nachádza v Cyperskom archeologickom múzeu. V hornej časti sošky je názov štátu v gréckom a tureckom jazyku. Je tam aj rok vydania mince – 2008. Na ostatných minciach sú ešte dva ďalšie motívy – muflón (symbol prírody) a antická cyperská loď (symbol mora).
Časté otázky o eure
Ako sa pohybujú eurobankovky medzi jednotlivými krajinami?
Eurové bankovky a mince majú tendenciu „migrovať“, najmä zo severu na juh. Týmto smerom sa presúva väčšina ľudí v Európe na dovolenky. Eurobankovky a euromince sa môžu používať v celej eurozóne, preto sa do emitujúcich centrálnych bánk vracať nemusia. V prípade rozsiahlej migrácie peňazí príslušné národné centrálne banky jednoducho presunú väčšie množstvo bankoviek a mincí z oblastí s prebytkom peňazí do oblastí, kde ich je nedostatok. Tieto hromadné presuny bankoviek koordinuje a financuje Európska centrálna banka.
Zdroj: Európska centrálna banka