BANSKÁ BYSTRICA. Nefunkčné budovy bývalých železničných staníc chátrajú. Vyhľadávajú ich vandali, alkoholici aj narkomani. Železnice Slovenskej republiky ponúkajú tieto objekty na prenájom. Obce by však stanice najradšej zbúrali.
Železnice majú v Banskobystrickom kraji pod správou regionálneho pracoviska vo Zvolene deväť zastávok, ktoré sa nevyužívajú. Po rokoch chátrania sa stali boľavým miestom obcí.
„So zástupcami železníc komunikujem už od marca minulého roku. Zaslal som im uznesenie z obecného zastupiteľstva, dokonca som vyhotovil fotodokumentáciu. Chceme získať súhlas na likvidáciu tohto objektu. V budove sa zdržiavajú asociálne živly, devastujú ju, robia bordel,“ hovorí Oskár Tóth, starosta obce Riečka v Rimavskosobotskom okrese.
Problém s bývalou stanicou má aj Irena Hanobiková, starostka Aboviec.
„Už pred dvoma rokmi som sa na železnice obrátila so žiadosťou, aby sme stavbu mohli zlikvidovať. Zdržiavajú sa v nej alkoholici, vandali aj mladí narkomani. Počas týždňa ju musia nezamestnaní, evidovaní na aktivačných prácach, upratať. Okrem toho stojí hneď pri hlavnej ceste a špatí vzhľad obce. Uvažujem nad tým, že na opravu vyčlením aj prostriedky z obecného rozpočtu.“
Na predaj alebo prenájom
ŽSR ponúkajú nevyužité objekty na prenájom alebo na predaj. Verejnosť o tejto možnosti informujú prostredníctvom vývesiek v obvode pôsobnosti regionálneho pracoviska a tiež na svojej internetovej stránke.
Do nevyužitých staníc sa často nasťahujú bezdomovci bez toho, aby o tom informovali ich majiteľa.
„Takéto prípady sa vyskytujú. Snažíme sa ich hneď na začiatku eliminovať. Objekty sú pod zvýšeným dohľadom a zabezpečujeme ich proti neoprávnenému vniknutiu. Ak sa takéto prípady vyskytnú, riešime to vysťahovaním za asistencie železničnej polície,“ povedala hovorkyňa železníc Zuzana Melcerová.
Polícia ich monitoruje
Nevyužívané objekty kontrolujú aj príslušníci železničnej polície.
„Objekty monitoruje zámerne a plánovane obchôdzková služba. Pri hliadkových službách je monitoring vykonávaný námatkovo, pri výjazdoch na miesto udalosti, prípadne k vykonaniu služobného zákroku v územnom obvode, kde sa objekty nachádzajú,“ vysvetľuje Viktor Balák, riaditeľ Železničnej polície v Lučenci.
Podotkne, že o stave nevyužívaných budov sa vedie podrobná evidencia.
„Páchatelia svojím konaním napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytového priestoru,“ povedala Balák.
Odbor v Lučenci zistil v roku 2006 tri takéto prípady. V roku 2007 zaznamenal len jeden prípad a počas tohto roku dva. V štyroch prípadoch išlo o objekt s dvoma bytovými jednotkami v železničnej stanici Fiľakovo.
„Železničnú políciu doposiaľ Železnice Slovenskej republiky nepožiadali o asistenciu pri deložovaní neoprávnených užívateľov priestorov v žiadnom z týchto prípadov,“ povedal Balák.