Proti mínujúcim škodcom a obaľovačom
Pestovateľom jabloní v oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, ale aj na juhu okresov hraničiacich s 1. signalizačným pásmom (Pezinok, Senec, Trnava, Nitra, Levice a Trebišov) pripomíname ošetrovanie proti mínujúcim škodcom v období najneskôr do 12. mája.
Na chemickú ochranu sa v čase rojenia imág používajú prípravky Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 CS alebo Talstar 10 EC a v čase kladenia vajíčok Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC, Spintor a Rimon 10 EC. I keď by sa stromy mali ošetriť až po odkvitnutí stromov, upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti na včely.
Vo feromónových lapačoch je pozorovaný pokles rojenia motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Spôsobuje ho chladnejšie počasie, pričom intenzívne zrážky môžu úplne decimovať početnosť motýľov. Potreba ošetrenia preto závisí od skutočného ohrozenia plodov zisteného vo feromónových lapačoch.
Ošetrenie sa bežne robí až proti druhej generácii v polovici júla, pretože škodlivosť prvej generácie je aj pri vyššej početnosti zanedbateľná. Zásahy sa preto odporúčajú iba v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami.
Do 10. mája je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ak ho nevykonáme, možno o ďalších 7 až 10 dní použiť proti obom druhom obaľovačov prípravky Decis EW 50 a Decis Protech, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP a proti obaľovačovi broskyňovému i Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 CS.
V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba oba uvedené termíny posunúť približne o 3 až 5 dní neskôr a v stredných polohách republiky, ktoré sú aj hlavnými slivkovými oblasťami, o ďalších 7 až 10 dní.
Méra hrušková a múčnatka jabloňová
Pripomíname tiež druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Stromy sa ošetrujú 2 týždne po odkvitnutí.
Upozorňujeme tiež na ošetrovanie jabloní proti múčnatke jabloňovej. Prvé ošetrenie by malo nasledovať ihneď po odkvitnutí stromov. Odporúčame pravidelné ošetrovanie každých 10 až 12 dní, pri náchylných odrodách možno interval skrátiť na 7 až 10 dní. Vhodné je aj pravidelné preventívne ošetrovanie proti chrastavitosti (aj hrušiek).