Mať v záhrade rad krásnych gladiol nie je veľmi náročné, samozrejme, za predpokladu, že nechceme dosiahnuť výrazné vystavovateľské úspechy. Hľuzy gladiol si vyžadujú priepustnú pôdu s neutrálnou reakciou a dostatok slnka. Keď nemôžeme splniť tieto základné podmienky a keď sa k tomu pridá daždivé leto, musíme počítať s tým, že kvetný klas bude krátky, slabý, s málopočetnými, drobnými a s nedostatočne vyfarbenými kvetmi.
Pestovateľské výsledky môžeme ovplyvniť už pred výsadbou dôkladným spracovaním pôdy do hĺbky 30 centimetrov, do ktorej sme v predošlom roku zapracovali maštaľný hnoj. Podotýkame, že nie je vhodné sadiť gladioly viac rokov za sebou.
Pred výsadbou
Z hľúz odstránime všetky šupky a skontrolujeme ich zdravotný stav. Každý kus, na ktorom je hnilobné ložisko, vyradíme, inak by sme pôdu zamorili hubovou chorobou.
Pred sadením sa odporúča hľuzy namočiť do dezinfekčného roztoku na báze medi, ale rovnako dobre nám však poslúži roztok hypermangánu (gram na 3 litre vody), v ktorom ich ponecháme 12 až 24 hodín. Potom hľuzy umiestnime na vzdušné miesto, aby vyschli. Ak chceme výsadbu urýchliť, ešte mokré hľuzy dáme na 2 až 3 dni do igelitového vrecúška, čo podporí rast korienkov. Výsadbu gladiol je vhodné rozdeliť na celý mesiac, aby kvitli postupne.
Hľuzy ukladáme do pôdy až v čase, keď už klíčiace rastlinky neohrozia jarné mrazy. Hľuzy sadíme do riadkov širokých 20 až 30 centimetrov na vzdialenosť 10 až 15 centimetrov. Hĺbku volíme 7 až 12 centimetrov podľa druhu pôdy, čím sledujeme, aby rastliny boli dobre ukotvené a v čase nasadenia kvetov sa nenakláňali, lebo výsledkom je pokrivená byľ.
Počas roka rastliny posilňujeme tekutým hnojivom, prípadne priemyselným viaczložkovým hnojivom. Počas vegetácie by sme nemali zabudnúť ani na chemickú ochranu nadzemnej časti proti cicajúcemu hmyzu (vošky, strapka mečíková) a príznakom chorôb, ktoré sa prejavujú deformovaním, žltnutím alebo zasychaním listov i klasov. Postreky môžeme opakovať každé 2 až 3 týždne až do začiatku rozkvitnutia. Samozrejmosťou je okopávanie a polievanie porastu.
Hľuza dozrieva až po odrezaní kvetu, preto na rastline ponecháme maximálny počet listov a staráme sa o ňu ešte 4 až 6 týždňov. So zberom hľúz začíname v septembri až októbri, keď rastliny začínajú žltnúť alebo vädnúť. Ak nastanú jesenné dažde, zber urýchlime.
Príprava na uskladnenie
Pred zberom listovú hmotu zrežeme tesne nad povrchom pôdy, aby sme zamedzili presunu strapiek k hľuzám, na ktorých zvyčajne prezimujú. Potom ich očistíme od zeme, prípadne od malých hľúz a uložíme na suché miesto. Po uschnutí odstránime z nich celý koreňový systém spolu so starou hľuzou a dočistíme.
Takýto materiál potom skladujeme do jari v suchom, chladnom a vetrateľnom priestore. Občas skontrolujeme zdravotný stav hľúz a podľa potreby riešime situáciu.
(por)