na cvičenia a snaží sa na úlohy odpovedať tak rýchlo, ako to len dokáže.
Najprv som si myslel, že je to učebnica sestrinej dcérky, že si ju od vnučky požičala, ale nie. Je to celkom nová kniha, špeciálne pre dospelých. Mama hovorí, že je to prevencia Alzheimerovej choroby. Na obale je názov: Aktivujte svoj mozog. A v podtitule píšu: Váš mozog omladne, keď ho budete trénovať.
V Japonsku je momentálne aktivovanie mozgu jedným z kľúčových slov staršej generácie a takéto knihy-pracovné zošity sú veľkým hitom. Všetko to vzniklo vďaka medicínskym dôkazom, že človek používa v každodennom živote iba časť svojho mozgu. Ten, navyše, nepracuje naplno, ak o niečom hlboko rozmýšľame alebo keď pracujeme na nejakých ťažkých výpočtoch. Naopak, aktívny je vtedy, keď ho rytmicky používame na riešenie ľahkých matematických úloh a pri písaní.
Cez moju mamu viem, že aj kreslenie udržuje mozog svieži. Moja mama sa učila kresliť a maľovať osem rokov a je v tom vynikajúca. Pre ľudí, ktorí nie sú sami kreatívni, sú v japonských obchodoch dostať omaľovánky. Medzi starými ľuďmi sú momentálne v Japonsku veľmi populárne. Vyfarbovanie totiž tiež pomáha aktivovať mozog. Omaľovánky pre dospelých majú všelijaké predtlačené vzory, rastliny, zvieratá, krajinky, aj Ukiyoe - starodávne japonské maľby. Ručná práca, vyberanie farieb, pohyb farbičkou, to všetko je údajne veľmi dobré cvičenie mozgu.
Moja mama by na tréning mozgu rada nahovorila aj otca. Má 74 rokov a s odstupom necelých troch rokov vidím, ako starne. Presnejšie - navonok sa nezmenil, ale pamäť mu prestáva slúžiť a jeho nesúvislé, pomotané rozprávanie občas obťažuje širokú rodinu. Mama je znepokojená oprávnene, veď otcov otec trpel Alzheimerovou chorobou a mama sa o neho po celý čas starala. Bolo to ťažké. Otec si však príznaky choroby nepriznáva.
Alzheimerova choroba niektorého z členov rodiny zasiahne v konečnom dôsledku všetkých. O chorého sa treba postarať, zaplatiť opatrovateľku je v Japonsku veľmi drahé. Ja žijem ďaleko od rodičov, na Slovensku. Nebudem sa môcť o nich postarať každý deň. Mám z toho výčitky. Ale mama vraví, že kým bude ona zdravá a jej mozog aktívny a omladený, všetko zvládne.
Moja žena bude možno čítajúc tieto riadky znepokojená, pretože vraj ten, koho predkovia mali Alzheimerovu chorobu, má na ňu o 10 až 30 percent vyšší predpoklad. Ja však verím metóde tréningu mozgu a určite si na Slovensko priveziem niekoľko pracovných zošitov. A začnem svoj mozog omladzovať už v lietadle na spiatočnej ceste.